Ponad 1,2 mld zł - tyle przeznaczą władze Województwa podkarpackiego m.in. na inwestycje w 2021. Tegoroczny budżet został przyjęty zdecydowaną większością głosów.
Sporo pieniędzy na inwestycje wieloletnie i niemałe środki na inwestycje jednoroczne, skrojony proinwestycyjne – tak budżet regionu na 2021 rok podsumował gospodarz województwa - marszałek Władysław Ortyl, tuż po jego przyjęciu. Radni zdecydowaną większością głosów, podczas zdalnego posiedzenia zdecydowali, że dochody regionu w 2021 roku wyniosą 1,191 mld złotych, a wydatki, w tym te na inwestycje kosztować będą 1,237 mld złotych.

Podziękowanie dla medyków

Zanim jednak radni pochylili się nad kwestią budżetu regionu, sejmik przez aklamację przyjął stanowisko w sprawie wyrażenia uznania i wdzięczności dla pracowników służb medycznych, pracujących nieustannie w stanie zagrożenia zdrowia i życia w dobie pandemii.

W ten sposób Samorząd Województwa Podkarpackiego wyraził wdzięczność i uznanie, za walkę z pandemią, lekarzom, ratownikom medycznym, pielęgniarkom, diagnostom i innym pracownikom medycznym, dziękując za ich stałe zaangażowanie w ratowanie życia mieszkańców w niezwykle trudnych warunkach. Uchwała jest jednocześnie apelem do mieszkańców regionu o wsparcie, życzliwość i szacunek dla pracowników służby zdrowia, którzy codziennie ryzykują zdrowiem, a nawet życiem, pełniąc służbę w szpitalach, przychodniach i zespołach ratowniczych, ale także w ośrodkach zdrowia, hospicjach i zakładach opieki leczniczej, gdzie znajdują się osoby wymagające szczególnej troski.

O sytuacji pandemicznej w regionie mówiła w czasie obrad wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, skupiając się szczególnie na procesie szczepienia przeciw COVID -19.

- W naszym regionie jest przeszło 36 tysięcy osób wykonujących zawody medyczne. Do wczoraj pierwszą dawkę szczepionki przyjęło 18 tysięcy 600 osób. Od wczoraj rozpoczęliśmy szczepienia grupy 80+ oraz pensjonariuszy DPS. Traktujemy to działanie absolutnie priorytetowo. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z sytuacji, jaka dotknęła wiele krajów UE, także i Polskę, związanej ze zmniejszeniem ilości dostaw szczepionek, co przekłada się także na nasz region. W regionie mamy 4178 punktów szczepień. Pragnę podziękować samorządom za uławianie dowozu osób starszych, niesamodzielnych do punktów szczepień - mówiła w czasie sesji wojewoda Ewa Leniart.

Znaczna część na inwestycje

Najważniejszym elementem sesji było glosowanie, nad budżetem województwa, który przyjęto zdecydowaną większością głosów. Za zagłosowało 27 radnych, przeciw było tylko czterech, jeden radny nie oddał głosu. Dochody województwa w 2021 zaplanowane zostały w kwocie 1 mld 191 mln złotych. Na dochody bieżące to 912 mln złotych, a dochody majątkowe wyniosą 279 mln złotych.

Natomiast wydatki regionu samorząd województwa zaplanował w kwocie 1 mld 237 mln złotych. Wydatki bieżące wyniosą 741 mln złotych, a na wydatki majątkowe, czyli inwestycje województwo planuje przeznaczyć 496 mln złotych.

Budżet reguluje funkcjonowanie samorządu, wyznacza kierunki działań, realizacji strategii, a my realizujemy już nową strategię województwa podkarpackiego, wskazuje źródła realizowania inwestycji i wreszcie nazywa po imieniu inwestycje, które w danym roku powstaną, zostaną rozpoczęte lub zakończone. To jest ważne dla gospodarki, dla tworzenia i utrzymania miejsc pracy, co jest szczególnie ważne w pandemii - mówił o najważniejszej z podejmowanych przez sejmik uchwał marszałek Władysław Ortyl.

- Dla mnie ważne są inwestycje związane z poprawą komunikacji, nie tylko drogowej, ale także kolejowej, ruszyła bowiem ogromna inwestycja w Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną. Za chwilę ruszą dalsze inwestycje infrastrukturalne. Ale równie ważne jest inwestowanie w ochronę zdrowia, edukację, współpraca z regionalnymi uczelniami, budowa Podkarpackiego Centrum Nauki - to są wszystko inwestycje, które w tym roku będą miały miejsce. Budżet jest bardzo dynamiczny i proinwestycyjny - podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

Na inwestycje wieloletnie samorząd województwa planuje w 2021 roku wydać 384,4 mln zł. Prawie 247 mln złotych z tej kwoty zostanie przeznaczonych na 16 inwestycji na drogach wojewódzkich, w tym ponad 76 mln złotych na przebudowę drogi 895 na odcinku Solina - Myczków i drogi 894 na odcinku Hoczew - Polańczyk. Prawie 35 mln złotych kosztować będzie przebudowa drogi wojewódzkiej nr 881 na odcinku Kańczuga - Pruchnik, a kolejne miliony zmienią komfort podróżowania na wojewódzkich szlakach Jarosław – Bełżec, Lublin-Przeworsk-Grabownica Starzeńska. Ponad 20 mln złotych pochłonie budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 984 w Mielcu.

Na budowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej oraz zakupy i modernizacje pociągów województwo przeznaczy ponad 47 mln złotych. Prawie 19 mln złotych przeznaczonych zostanie na dotacje celowe dla beneficjentów RPO WP, ponad 9 mln złotych zainwestowanych zostanie w kulturę, a kolejne 7 mln złotych w ochronę zdrowia.

- Dziś przyjęliśmy uchwałę, na podstawie której wydatkować będziemy w tym roku środki na różnego rodzaju zadania. Dyskutowaliśmy jako radni nad budżetem i na poprzedniej sesji i na komisjach sejmikowych. Co roku przychodzi ten moment, kiedy po ciężkiej pracy, po burzy mózgów, po dyskusjach w czasie posiedzeń merytorycznych komisji, oraz na sesjach plenarnych, dochodzimy do konsensusu i uchwalamy budżet. Przyjęcie budżetu to jest symboliczny moment, choć oczywiście budżety samorządu nie są do końca sztywne, żyjemy w czasach kiedy widzimy, że nie wszystko jesteśmy w stanie perfekcyjnie przewidzieć - podkreśla przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.

111 mln złotych samorząd województwa zaplanował na 2021 na inwestycje jednoroczne. Z tej kwoty prawie 27 mln złotych przeznaczonych zostanie na inwestycje w ochronę zdrowia, prawie 26 mln złotych wydanych zostanie na drogi wojewódzkie, a kolejne ponad 6 mln na inwestycje w kulturę.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.