Wielu polityków, od samorządowców do tych na szczeblu państwowym, dopytuje co z zapowiadaną od dawna budową Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego. Radni PO będą pytać o tę inwestycję na najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa.

Troska europosła Poręby

Jak się okazuje, jednym z najgorętszych zwolenników powstania Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego jest europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Tomasz Poręba. W swoim wpisie w mediach społecznościowych zadaje pytanie: co z inwestycją, skoro środki z Ministerstwa Sportu oraz od Marszałka Ortyla są zapewnione?

- Wszystkie warunki niezbędne do powstania Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki zostały spełnione. Czekamy na rozpisanie przetargu na budowę przez miasto Rzeszów - czytamy we wpisie europosła.

Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki to inwestycja, na którą czekają nie tylko mieszkańcy Rzeszowa, ale również całego regionu. W 2019 roku, z inicjatywy Europosła Tomasza Poręby odbyło się spotkanie ówczesnego Ministra Sportu Witolda Bańki z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Władysławem Ortylem, Prezesem CWKS Resovii Aleksandrem Bentkowskim oraz Prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem, podczas którego przyjęto mapę drogową budowy Centrum. Teraz wszyscy z niecierpliwością oczekują ogłoszenia przetargu przez Miasto Rzeszów.

- Jestem przekonany, że ta inwestycja będzie kluczowa dla sportowego rozwoju miasta i że już w niedalekiej przyszłości powstanie w Rzeszowie nowoczesny obiekt lekkoatletyczny. Zagwarantowane na jego budowę środki pochodzące z Ministerstwa Sportu i Samorządu Województwa są niezagrożone. Na inwestycji skorzystają również piłkarze pierwszoligowej Resovii, którzy będą wreszcie mogli grać na nowoczesnym stadionie. Teraz wszystko w rękach miasta. Z niecierpliwością czekamy na rozpisanie przetargu. Bardzo liczę, że stanie się to w najbliższych tygodniach - powiedział europoseł Tomasz Poręba.

Marszałek Ortyl: Jesteśmy gotowi na wsparcie

Samorząd Województwa podkarpackiego podtrzymuje deklarację wsparcia budowy inwestycji.

- Chcemy wesprzeć budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego zadeklarowaną kwotą 8 mln zł i środki uruchomimy gdy tylko władze miasta wykażą faktyczną gotowość do rozpoczęcia inwestycji. Zależy nam na realizacji tego przedsięwzięcia dlatego konsekwentnie podtrzymujemy naszą wolę na wsparcie inwestycji - powiedział Marszałek Władysław Ortyl.

Warunkiem budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki było przekazanie przez klub CWKS Resovia działek, niezbędnych do realizacji inwestycji.

- Jako klub wywiązaliśmy się z postawionych przed nami zadań. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy nas wspierają i dążą do budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Mam nadzieję, że miasto jak najszybciej przystąpi do realizacji inwestycji, na którą czekają pokolenia kibiców Resovii - powiedział Aleksander Bentkowski prezes CWKS Resovii.

Inwestycja jest zagrożona?

Mimo zapewnień ze stron władz Rzeszowa, że budowa Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego nie jest w żadnym stopniu zagrożona, politycy PO oraz działacze sportowi wyrażają obawy o jej realizację. Na grudniowej konferencji prasowej zorganizowanej przez m.in. władze Apklan Resovii, sportowców czy mieszkańców osiedle Króla Augusta, protestowali oni przeciwko zmianom w planach zagospodarowania przestrzennego w tamtych okolicach.

- Wyrażamy stanowczy sprzeciw przeciwko zmianom w planach zagospodarowania przestrzennego. Nie uwzględniają one w znacznej części budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego. Projektowanie tak potężnej inwestycji, a jednocześnie nieuwzględnienie rozbudowy stadionu wzbudza obawy, czy ten obiekt w przyszłości w ogóle będzie rozbudowany - mówił Aleksander Bentkowski, prezes CWKS Resovia Rzeszów.

Więcej o tej konferencji przeczytacie państwo tutaj: Mieszkańcy i sportowcy nie chcą bloków przy Wyspiańskiego

Obawy takie wyrażają politycy PO w Radzie Miasta Rzeszowa. Na najbliższą sesję złożyli oni projekt uchwały z prośbą o udzielenie informacji o stanie przygotowań do realizacji m.in. Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego.

- Chcemy wiedzieć, na jakim obecnie etapie jest ich projektowanie oraz finansowanie w kontekście planów zagospodarowania przestrzennego, a w szczególności innych inwestycji wielkopowierzchniowych planowanych w tamtych okolicach - mówi w rozmowie z nami Marcin Deręgowski, radny klubu PO.

Nowoczesne Centrum Lekkoatletyczne ma powstać na bazie obecnego obiektu przy ul. Wyspiańskiego. Powstanie m.in. kryta sześciotorowa bieżnia licząca 330 metrów, bieżnie rozbiegowe czy strefa siłowni i fizjoterapii, a kryte trybuny mają pomieścić prawie 10 tysięcy kibiców.