Widzowie mogą prześledzić również krótki zarys historii i rozwój szabli w Polsce na tle ewolucji broni białej w Europie. Na wystawie zaprezentujemy kilkadziesiąt szabel z różnych okresów historycznych, poczynając od wieku XVII, poprzez czas powstań narodowych, walk z sowieckim i niemieckim najeźdźcą, kończąc na roku 1945. Ekspozycję uzupełnią mundury i inne elementy wyposażenia wojskowego oraz bogata ikonografia.
- Z radością informujemy, że z dniem 16 lutego 2021 roku Muzeum Okręgowe otwiera nową wystawę czasową: „Niepodległość szablą wywalczona”. Wystawa dostępna jest w okresie luty - czerwiec 2021 r. mówi Rafał Kocoł z działu Edukacji, Promocji i Cyfryzacji Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Jest to pierwsza wystawa po częściowym zniesieniu obostrzeń antycovidowych.

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na wystawę  „Niepodległość szablą wywalczona”
Wystawa „Niepodległość szablą wywalczona”


Szabla to broń o egzotycznym pochodzeniu, jednak już kilka wieków temu stała się w Polsce częścią składową kultury sarmackiej i nieodłącznym atrybutem każdego szlachcica. Dzieje tej broni związały się ściśle z historią naszej Ojczyzny, nie tylko w znaczeniu bojowym. Szabla stała się symbolem narodowym, zaś w czasach zaborów symbolem dążenia Polaków do odzyskania niepodległości, zgodnie ze słowami polskiego hymnu „Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy”.

Na ekspozycji zobaczymy polskie tradycje niepodległościowe związane z tą bronią, tj. powstania narodowe czy zmagania podczas wojny polsko – bolszewickiej.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Sali Tradycji 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie oraz z kolekcji prywatnej.