Waldemar Kotula oraz Arkadiusz Opoń wystartują w prawyborach "Pozumienia" o fotel prezydenta Rzeszowa. Pierwszy z nich stawia na rozwój, drugi zaś na zagospodarowanie przestrzenne.
Kampania o urząd prezydenta Rzeszowa nabiera tempa. W obozie Zjednoczonej Prawicy nastąpił w tej materii potrójny podział. Jednak "Porozumienie" Jarosława Gowina, inaczej niż "Solidarna Polska" Zbigniewa Ziobry postanowiło pójść śladem Platformy Obywatelskiej z ostatnich wyborów prezydenckich. Postanowiono najpierw zorganizować wewnętrzne prawybory. Kandydatami zostali obecny radny Miasta Rzeszowa, Waldemar Kotula oraz były radny Miasta Krosna, Arkadiusz Opoń.

Waldemar Kotula: Przede wszystkim rozwój.

Każdy, kto odwiedził Rzeszów w przeciągu ostatnich dwudziestu lat, mówi, że miasto rozwija się w niebagatelnie szybkim tempie. Waldemar Kotula dostrzega te pozytywne zmiany i chciałby je kontynuować.

- Nasze miasto rozwija się w bardzo szybkim tempie, ale już teraz trzeba szukać kolejnych terenów pod nowe inwestycje, przede wszystkim w stronę północy. Mam tu na myśli m.in. budowę nowoczesnego aquaparku na odkrytych kilka złożach geotermalnych, oraz dalszy rozwój branży IT w naszym mieście. Ten potencjał musi być wykorzystany - mówił na dzisiejszej konferencji Waldemar Kotula, radny Miasta Rzeszowa.

Kolejnym zagadaniem, na którego rozwój stawia W. Kotula, jest nowoczesna edukacja, szczególnie na poziomie akademickim. - Nasze miasto składa się w 50 proc. ze studentów. Chciałbym, aby w mieście powstał nowoczesny szpital uniwersytecki, tak młodzi ludzie nie musieli wyjeżdżać do innych miast w poszukiwaniu nowoczesnej edukacji - dodał radny Kotula.

Innym pomysłem kandydata na nowoczesną edukację jest budowa wojskowej akademii technicznej, szczególnie w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. - Mamy w Rzeszowie największą firmę IT w tej części Europy, czyli Asseco Poland - podkreślał radny Kotula.

Kolejną sprawą jest kompletna i całościowa współpraca z radami osiedli. - Ja w przeciwieństwie do byłego już prezydenta Ferenca nie zgadzam się z nim w tym temacie. Rady Osiedla powinny mieć m.in. własny budżet, bo tylko dzięki temu są w stanie wykorzystać swój potencjał. W innych miastach np. w Lublinie takie rozwiązania funkcjonują, dzięki temu wychodzą na tym bardzo dobrze - zakończył Waldemar Kotula.

Waldemar Kotula stawia na dalszy rozwój sportu m.in. speedwy'a. Podkreślał również istotną rolę transportu publicznego. - Trzeba zintegrować jeden wspólny bilet pomiędzy rzeszowskim MPK, MKS-em i PKS-em. Bardzo dobrze, że ludzie z tzw. "rzeszowskiego obważanka" przyjeżdżają, bo tutaj zostawiają swoje pieniądze. Jednocześnie trzeba znacząco ograniczyć ruch samochodów w mieście.

Waldemar Kotula obecnie jest już drugą kadencję przewodniczącym Rady Osiedla Piastów. W radzie Miasta Rzeszowa pracuje w 4 komisjach: Komisji Gospodarki Przestrzennej, Komisji Przedsiębiorczości i Zrównoważonego Rozwoju, Komisji Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi oraz Komisji do spraw Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Ukończył Politechnikę Rzeszowską na kierunku Informatyka oraz studia doktoranckie na Politechnice Śląskiej.

Arkadiusz Opoń: Mądre zagospodarowanie przestrzenne

W ciągu ostatnich lat pojawiało się wiele głosów, że Rzeszów nie ma odpowiedzialnego planu zagospodarowania przestrzennego, a miasto jest w tym zakresie sprzedawane deweloperom. Zauważył to drugi kandydat Porozumienia, pochodzący z Krosna, ożeniony w Rzeszowie, Arkadiusz Opoń.

- Rzeszów tak naprawdę nie ma planu zagospodarowania. Widzimy tutaj liczne braki związane z przestrzennością. Rzeszów jako stolica innowacji nie może być tylko pustym sloganem, ale musi stanowić realną siłę na tle innych miast - mówił Arkadiusz Opoń.

Kolejnymi dziedzinami, jakimi chciałby się zająć ten kandydat, jest współpraca z młodymi ludźmi.

Arkadiusz Opoń pochodzi z Krosna, gdzie przez dwie kadencje za ramienia Platformy Obywatelskiej był radnym Miasta Krosna. Następnie wraz ze Stanisławem Kruczkiem przeszedł do Porozumienia Jarosława Gowina. Obecnie Opoń jest wiceprezesem Polskiej Organizacji Turystycznej, przez ostanie lata pełnił funkcję wicedyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Wcześniej pracował w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie w Kancelarii Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz w Departamencie Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych RPO. Z Rzeszowem związany jest przez żonę.

Zobacz zapis konferencji:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.