W środę odbyła się konferencja Adama Niedzielskiego dotycząca obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Minister zdrowia zapowiedzieli duże zmiany w obostrzeniach!
Podczas konferencji minister zdrowia powiedział:

- Od 27 lutego wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic.

Podjęta została decyzja o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń. W wojewódzkie warmińsko-mazurskim powrót do nauczania zdalnego w klasach 1-3, zamyka się hotele, galerie handlowe, kina teatry, muzea, galerie. Zamknięte będą również baseny i korty tenisowe.

Wprowadzona zostaje kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji od 27 lutego, wyjątek stanowią osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionek lub negatywnym testem na obecność wirusa.

Dodatkowo wprowadza się zakaz używania szalików, kominów, chust oraz przyłbic do zasłaniania ust i nosa.

Niebezpieczne są pojawiające się nowe mutacje, w tym brytyjska oraz południowoafrykańska. Kilka dni temu rząd potwierdził, że w naszym kraju wykryto kilkanaście zakażeń nową odmianą wirusa.

Szczyt trzeciej fali ma być na średnim poziomie 10-15 tys. zachorowań dziennie. Adam Niedzielski zauważył, że Polska podjęła odważne kroki w odmrażaniu gospodarki, w porównaniu z sąsiadami.

Obostrzenia zostały wprowadzone na dwa tygodnie. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że jeżeli liczba przypadków znacząco spadnie, możliwe będzie zniesienie restrykcji już za tydzień.