Mimo tego, że kwestia zdrowia psychicznego w Polsce jest ostatnimi czasy poruszana coraz częściej, to znaczna część społeczeństwa dalej uważa ją za tzw. temat tabu.
Naprzeciw tej postawie wychodzą młodzi reprezentacji Pokolenia 2050 na Podkarpaciu, którzy apelują, aby otwarcie wypowiadać się w tej sprawie.

Młodzieżówka Szymona Hołowni od kilku dni prowadzi kampanię społeczną, która ma na celu informowanie oraz edukowanie na temat chorób i zaburzeń psychicznych. Na ich profilu możemy przeczytać o tym, że depresja, chociaż powszechnie uznawana jest za jedną z najczęściej występujących przypadłości, nie stanowi jedynego zagrożenia. Równie groźne, a niekiedy nawet bardziej niebezpieczne, ponieważ może nie być ich widać na pierwszy rzut oka są dwubiegónówka, boderline oraz szczególnie często występujące u młodych osób - zaburzenia odżywiania.

Młodzież od Hołowni wyszła naprzeciw chorobom psychicznym
Osoba promująca akcję


Jak przekonują przedstawiciele Pokolenia 2050 sytuacja związana z pandemią i słabym dostępem do opieki psychologicznej spotęgowała problem, który od dłuższego czasu wisiał w powietrzu. ” Rząd nie podejmuje żadnych kroków w tym kierunku, dlatego my młodzi zdecydowaliśmy, że chcemy zająć się tym problem”- skomentował jeden z przedstawicieli młodzieżówki Szymona Hołowni.

Najnowsze raporty WHO podają, że depresja jest najczęstszą przyczyną śmierci w każdej grupie wiekowej i drugą co do częstości przyczyną niepełnosprawności na świecie. W Polsce choruje na nią nawet do 1,5 miliona osób, a aż 20% pacjentów rejestrujących się w poradniach do lekarza rodzinnego to osoby identyfikujący się z zaburzeniami depresyjnymi. Szczególnie niepokojący powinien być fakt, że więcej niż co drugi z nich zmaga się z myślami samobójczymi.

Młodzież od Hołowni wyszła naprzeciw chorobom psychicznym
Plakat promujący akcję


Młodzi na Podkarpaciu nie zamierzają jednak przyjmować biernej postawy wobec tego problemu, dlatego od kilku dni możemy obserwować ich transparenty na rondach w centrum Rzeszowa. Niosą oni hasła, które powinny przypominać każdemu z nas jak zachować się w sytuacji, gdy osoba w potrzebie zwróci się z prośbą o pomoc oraz jak z taką osobą w ogóle rozmawiać.

Od tego tygodnia na miejskich punktach informacyjnych zawisły także plakaty promujące prowadzoną przez nich kampanie, a więcej o zaburzeniach psychicznych i całej akcji można przeczytać na facebokoowym fanpegu Polska 2050 Podkarpacie.