Ksiądz proboszcz Stanisław Cebula otrzymał listę wymagań oraz zakazów. Omawia ona zarówno kwestie finansowe, jak i rzekome przewinienia adresata.
Chociaż na liście nie ma podpisu autora, jej treść oraz dobra znajomość tematu wskazuje na osoby z parafii św. Jana Kantego w Żołyni. Zawiera ona 6 konkretnych życzeń, a także uwag, skierowanych do ks. Stanisława Cebuli - proboszcza parafii.

Żądania parafian w stosunku do proboszcza w Żołyni


Pierwszym postulatem uwzględnionym w tekście jest powołanie Rady Parafialnej w Żołyni. Narzucono księdzu termin do 1 maja 2021 roku. Autor listy apeluje również o obniżenie o 50% kosztów pełnienia takich sakramentów jak:

  • pogrzeb,

  • chrzest,

  • ślub.


Zwrócił się on również z prośbą o przywrócenie do pracy w parafii księdza Waldemara. Według autora listy, proboszcz odesłał wspomnianego księdza ze względu na jego nadwagę.

Zakazy i przewinienia Proboszcza z parafii św. Jana Kantego


Lista precyzuje także to, czego ksiądz proboszcz nie może, lub nie powinien robić. Według niej ks. Cebula powinien zaprzestać żądania dodatkowych opłat od osób spoza Żołyni, wykonujących prace kamieniarskie na cmentarzu, na którym takowe opłaty nie obowiązują. W tekście jest to opisane jako ,,działania mafijne".

Pisemny apel ukazuje również domniemane przewinienia księdza Stanisława Cebuli. Miał on dopuścić się dewastacji upraw na polu, które oddał pod dzierżawę. Autor tekstu zarzuca mu, że przekazał pole w dzierżawę, aby uniknąć płacenia podatków, a w momencie, gdy dzierżawca nie zapłacił, ksiądz bez żadnego wyjaśnienia zniszczył uprawy, jeżdżąc po nich quadem.

Na koniec listy pojawia się natomiast apel do księdza proboszcza z Żołyni, z prośbą, aby sam zapracował sobie na spłatę mandatów za jazdę pod wpływem alkoholu.

lista

~mieszkanka

03-11-2021 13:32 3 1

Za pogrzeb daliśmy w kopercie 400 zł na ofiarę, zapytał nas Ks. Cebula ile tam jest, wiec powiedzielismy, że 400 zł rzucił kopertą w naszą stronę i powiedział że tyle dawało się 20 lat temu i że on też musi z czegoś żyć. Zapytaliśmy to ile się teraz daje i powiedział 700 zl. To jest kpina za godzine czasu 700 zl !!! pragnę zauważyć, że 2 miesiące temu też organizowaliśmy pogrzeb w oddalonej od Żołyni parafi o jakies 20 km za 300 zł.
Odpowiedz

~Idol

07-04-2021 20:21 2 0

Ludzie piszą, ludzie psoczą, a ksiądz Cebula, robi dalej to co chce, jest Panem i władcą, nic sobie z oskarżeń nie robi jak by nie chodziło o niego, otóż dlaczego tak jest bo jest przyzwolenie że strony części społeczeństwa Żołyni,.
W tej sprawie powinien też bezwzględnie zadziałać czynnik nadzorczy tj. Urzad Kontroli Skarbowej w Rzeszowie, zająć się szczegółowo finansami ks. CEBULI, to wszystko jest chore, jego kontami bankowymi mieszkaniami w Zakopanem i zgromadzonymi obrazami.
Odpowiedz

~Iko

07-04-2021 15:48 2 0

U mnie akurat jest świetny ksiądz, wikary taki sobie (wcześniejszy był lepszy) ale za sakramenty nie płaci się nic (co łaska, ale zdarzyło mi się nie płacić ani za chrzest ani za pierwszą Komunię, po prostu) ogólnie parafie blisko mojej miejscowości są w porządku, dziwi mnie fakt że są księża tacy jak ten, o którym jest artykuł, przyznaje że nazwisko Cebula temu księdzu pasuje
Odpowiedz

~Ja

05-04-2021 10:57 2 0

Sakramenty kosztuja??????? Rany co Ty człowieku piszesz!
Odpowiedz

~Ja

04-04-2021 18:22 2 0

Cieszę się że w Żołyni ludzie zaczynaja dostrzegać zachłanność kościoła, że budzi się obywatelski opór!!! Brawo dla odważniej osoby!
Odpowiedz

~Me

03-04-2021 17:16 2 0

Niestety to prawda
Odpowiedz

~Me

03-04-2021 16:10 2 0

To wszystko prawda co ktoś tutaj napisał. Niestety w mojej rodzinnej miejscowości kościół stał sie miejscem dorobku dla proboszcza i jego rodziny. Pod przykrywka remontu kościoła zatrudnił cała swoja rodzine. Mnie potraktował następujaco: chciałam ochrzcič dzieci i poszłam zamówić chrzest , kiedy zapytałam ile to mi powiedział bym wykładała pieniadze a on powie kiedy dosć.
Odpowiedz

~Edi

31-03-2021 20:54 2 0

Chciałbym poznać stanowisko księdza Cebuli, oraz Biskupa Przemyskiego.
Niech sprawa tak upublicznione, znajdzie finał w zaprezentowanie swojego stanowiska publicznie przez KS Stanisława Cebulę oraz stanowisko Kurii Przemyskiej, w końcu jest to osoba publiczna ich wszyscy nie tylko z parafii Żołyńskiej o tym wiedzą jak nie ma nic do ukrycia co złego.
Odpowiedz

~Michał

29-03-2021 17:45 2 1

Wydaje się, że Kasiu pochodzisz z Rakszawy, ale obecnie mieszkasz w Zmysłówce. Dlatego jeździsz z mężem żołyniakiem, do kościoła w Żołyni. To, że masz brata księdza, nie ma wpływu na to co piszesz?
Odpowiedz

~Magda

28-03-2021 18:34 2 1

A ty człowieku masz dwie córki. Każda w innej wsi. Napisać można wszystko. Jak nie masz dowodów które potrafisz przedstawić to się nie powołuj na jakieś bzdury wyssane z palca. Poprzedni proboszcz ze swoją kochanica mieszkał tyle lat i mieli dzieci i nic nie zrobiliście jako parafianie a teraz sami społecznicy. "Kto jest bez winy niechaj pierwszy rzuci kamień". Cieszy mnie że jesteś takim ideałem.
Odpowiedz

~Dorota

28-03-2021 16:55 2 0

Przed pogrzebem dałam 50zł na mszę za zmarłą osobę, proboszcz mi powiedział, że cennik wzrósł na 80zł...od pogrzebu minęło kilkanaście miesięcy, msza za marłą osobę się nie odbyła...Jezdze do innej parafi. Gdyby była taka możliwość, przepisałabym się do innej parafi... Wszystko co jest napisane na tym ogłoszeniu to prawda, niestety...
Odpowiedz

~Janis

28-03-2021 15:52 2 0

Oczywiście, ze to jest nie jedyna prawda, usnąć Cebula ma córkę na utrzymaniu, na, jej matkę gospodynie, wynajmuje rodziny do po rodzicach, nie płacąc podatku do Urzędu Skarbowego.
Jego lista zarzutów, jest bardzo długa, jeszcze z popr,średnich parafii tj. Dubiecko czy z Przemyśla.
W końcu, a chodzi pytanie , gdzie jest spowiednik, gdzie jest biskup przemysłu, dlaczego przez tyle lat ten pisać jest bezkarny.
Odpowiedz

~Adrian K

28-03-2021 13:43 2 1

Panie Cebula, gdzie się podziały oryginalne zabytkowe ławki z parafii?
Odpowiedz

~Katarzyna

28-03-2021 11:10 2 0

Jestem z Rakszawy ale do Kościoła jeżdżę do Żołyni.Moim zdaniem osoba która to napisała koniecznie chce być w Radzie. W Rakszawie jest ta pseudo Rada. Członkowie Rady mają wgląd do tego kto ile wpłaca na kościół a potem po wsi rozpowiadają. Druga sprawa to to, że sakramenty tyle samo kosztują w sąsiednich wsiach co w Żołyni ale jeśli komuś nie pasuje to niech idzie do innego Kościoła.Proponuję autorowi listu przepisać się do innej parafii i wrzucić na luz.
Odpowiedz

~Jan

27-03-2021 17:31 2 0

Idiotyczne zarzuty. Pewnie dziennikarze kogoś podpuscili żeby zrobić sensacyjny artykuł.
Odpowiedz

~Jan

27-03-2021 09:15 1 1

Jeśli ktoś formułuje takie zarzuty to niech ma odwagę się podpisać, anonimowo to wszystko można napisać. A zarzuty o działania mafijne to do prokuratury, a nie na płot wywieszac
Odpowiedz

~STEFAN

27-03-2021 00:41 1 0

Znam księdza Stanisława od 31 lat, gdy był jeszcze w Dubiecku, Przemyślu i Żołyni. Był dobrym gospodarzem i proboszczem.. Wyobraź sobie, że ktoś pisze o tobie anonim. wylewając wiadro pomyj przekreślając kilkadziesiąt lat pracy i nie masz możliwości obrony, wyjaśnienia... Dla mnie jest to obrzydliwe... Zwłaszcza, że za kilka dni będzie Wielki Czwartek.. Taki prezent proboszczowi może zafundować tylko diabeł..
Odpowiedz

~XXXX

26-03-2021 19:14 1 8

W końcu ktoś się odezwał !!! Bo to oczywiście prawda !!! Tylko ludzie się boja bo potem będzie gadanie w kościele i na wsi na ta osobę albo już nie zrobi tej osobie albo ślubu albo pogrzebu i nie tylko tego oczywiście zawsze pieniążki i zawsze za mało !!
Odpowiedz

~PawełLeja74

26-03-2021 18:36 1 0

Podpisuje się pod tym
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.