W miniony weekend ponad 100 osób ukarali rzeszowscy policjanci za nienoszenie maseczek w miejscach publicznych. Od niedawna ten przepis jest już obowiązkowy.
Przypomnijmy, od piątku 19 marca jest już obowiązkowe noszenie maseczek w miejscach publicznych, także na świeżym powietrzu. Dotychczas przepis ten mógł być negowany, ponieważ obowiązywał on na podstawie rozporządzenia, a nie ustawy.

Zdarzały się więc sytuacje, że od mandatów się odwoływano, a sądy wskazywały, że rozporządzenie idzie dalej, niż pozwala mu na to ustawa. O prawidłowe uregulowanie tych przepisów apelował m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar.

Zatem w miniony weekend rzeszowscy policjanci wyszli na ulice, kontrolując przestrzeganie przepisów przez obywateli. Funkcjonariusze sprawdzali m.in. ulice, sklepy i środki transportu.

- Rzeszowska policja w przeciągu ostatniego weekendu interweniowali 148 razy. Skończyło się to wydaniem 5 pouczeń, ukaraniem 111 osób, natomiast w 32 przypadkach sprawa była skierowana do sądu - mówi nadkom. Adam Szeląg, rzecznik KMP w Rzeszowie.