Ewa Leniart zaapelowała do Marka Bajdaka o przyspieszenie działań związanych z budową 850 tanich mieszkań na wynajem przy ul. Wołyńskiej. A co na to władze miasta ?

Apel Wojewody

Wojewoda Ewa Leniart zaapelowała do władz miasta o podjęcie działań przyspieszających podpisanie umowy z KZM.

Początkowo umowa miała zostać podpisana w styczniu tego roku. Rezygnacja prezydenta i ogłoszenie przedterminowych wyborów w Rzeszowie spowodowały opóźnienia w tej sprawie.

-To konieczne kroki, aby w Rzeszowie mogło wreszcie ruszyć budownictwo społeczne. Nie możemy zwlekać z realizacją tak ważnego zadania - powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Samorząd miasta na realizację przedsięwzięcia otrzyma 3 mln złotych z Ministerstwa Rozwoju. Finansowanie inwestycji ma ułatwić także kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Dziś na przystępne cenowo mieszkanie w Rzeszowie czeka 600 osób. Ponad pół roku temu zostało podpisane wstępne porozumienie, zakładające przystąpienie miasta do SIM. Czas przejść do konkretów, bo potrzeby mieszkaniowe, zwłaszcza wśród młodych osób, są ogromne. Pierwszym krokiem było podjęcie stosownej uchwały przez radnych Rzeszowa, czyli planu zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym, kluczowym z perspektywy powodzenia tej inicjatywy, jest podpisanie umowy z KZN - dodała Ewa Leniart.

Nowe mieszkania mają powstać przy ulicy Wołyńskiej, gdzie znajduje się 20 hektarów ziemi, którą dysponuje KZN. Mieszkania są planowane na 10 hektarach. Dwa hektary zostaną przeznaczone na tereny zielone, a na 8 hektarach mają powstać obiekty o charakterze publicznym, na przykład szkoła.

A co na to władze Rzeszowa?

Budowa mieszkań społecznych przy ulicy Wołyńskiej z Krajowym Zasobem Nieruchomości to kolejne zadanie, któremu pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak, chce nadać szybsze tempo. W tej sprawie podjął już pierwsze kroki. 850 mieszkań ma powstać na 20 - hektarowej działce przy ulicy Wołyńskiej.

- Już po świętach, dokładnie 7 kwietnia, spotykam się z przedstawicielami Krajowego Zasobu Nieruchomości. Chcę wówczas podpisać akt notarialny, zgodnie z którym miasto otrzyma od KZN nieodpłatnie ziemię pod budowę drogi na nowym osiedlu. Na spotkaniu chcę też dopiąć szczegóły dotyczące umowy, którą jak najszybciej chcemy podpisać z Krajowym Zasobem Nieruchomości, w tym szczególnie kwestie związane z finansowaniem przedsięwzięcia - mówi pełniący obowiązki prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak.

Umowa dotyczy powołania spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM). To właśnie ta spółka – założona przez miasto i KZN - będzie budować mieszkania społeczne przy ul. Wołyńskiej. KZN wniesie do spółki 20 hektarów ziemi należącej do Skarbu Państwa, a Miasto Rzeszów wykona z kolei potrzebną infrastrukturę, tzw. media oraz wybuduje drogę na nowym osiedlu. Teren pod drogę (ok 1,5 ha) miasto otrzyma na własność.

- Musimy przyspieszyć działania, bo w Rzeszowie zapotrzebowanie na takie mieszkania jest ogromne. W tej sprawie jest podpisane wstępne porozumienie. Czas, aby nadać mu formalne ramy i jak najszybciej zacząć budować - mówi prezydent Marek Bajdak.

Inwestycja jest planowana na 20 hektarach. Bloki mają powstać na 10 hektarach, na dwóch będą tereny zielone, a na pozostałych ośmiu zgodnie z planami mają być wybudowane obiekty o charakterze publicznym, na przykład szkoła.

- Ważne dla tej inwestycji jest to, że teren ten ma opracowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który pozwala dokładnie na taką właśnie inwestycję - mówi Grzegorz Tarnowski, dyrektor Biura Gospodarki Mieniem.

Jak bardzo potrzebna jest w mieście taka inwestycja mieszkaniowa, mówią liczby: - Miasto Rzeszów dysponuje mieszkaniami socjalnymi oraz komunalnymi, ale jest tyle rodzin starających się o mieszkania z miejskich zasobów, że ten czas oczekiwania wynosi kilkanaście lat - dodaje Grzegorz Tarnowski, dyrektor Biura Gospodarki Mieniem.

Mieszkania SIM wypełnią lukę pomiędzy mieszkaniami komunalnymi a deweloperskimi czy spółdzielczymi. Są kierowane głównie dla osób młodych z dziećmi, gdyż mają oni niewielkie szanse na otrzymanie kredytu i kupno mieszkania od dewelopera czy spółdzielni, ale są w stanie opłacać czynsz. Drugą grupą premiowaną w naborze do mieszkań społecznych są osoby starsze. O przydziałach ma decydować urząd miasta.

- Czynsz w mieszkaniach SIM-owskich będzie zależny od kosztów budowy, ale na pewno będzie dużo niższy niż wynajem na wolnym rynku. Będą też dwie opcje – najem długoterminowy, albo najem z opcją dojścia do wykupu mieszkania. Wtedy czynsz byłby nieco wyższy - dodaje Marek Bajdak.

Samorząd miasta, tak jak inne samorządy, które zakładają spółki SIM, otrzyma 3 mln złotych z ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Te pieniądze miasto wniesie jako wkład własny do nowej spółki. Finansowanie inwestycji ma ułatwić kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Ten montaż finansowy, który chcemy jeszcze dokładnie omówić na spotkaniu w kwietniu, jest korzystny dla miasta. Musimy dopracować ostatnie szczegóły w umowie powołującej spółkę, ale jest wola współpracy z obu stron, więc myślę, że sprawnie załatwimy formalności i będziemy mogli szybko przedstawić sprawę Radzie Miasta - mówi prezydent Marek Bajdak.

Czym jest Program SIM?

Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych polega na ścisłej współpracy między samorządami a administracją rządową. To nowa formuła obecnie funkcjonujących TBS-ów. W tym modelu jednostka samorządu terytorialnego zakłada SIM z KZN. KZN dysponuje gruntem Skarbu Państwa i wnosi go do spółki w celu budowy na nim lokali mieszkalnych. Mieszkania będą przeznaczone dla określonej grupy najemców, którzy posiadają środki na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są nie pozwalają na skorzystanie z kredytu hipotecznego. Utworzenie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych przewiduje: wybudowanie mieszkań na wynajem z niskim czynszem, możliwość dojścia lokatorów do własności wynajmowanego lokalu przy wpłacie odpowiednio wysokiej partycypacji, skorzystanie z wakacji w płaceniu czynszu dla tych lokatorów, którzy nie zdecydują się na możliwość wykupu mieszkania (po upływie okresu spłaty przez SIM kredytu), rządowe dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Krajowy Zasób Nieruchomości pełni funkcję tzw. banku ziemi, który gromadzi nieruchomości Skarbu Państwa i gospodaruje nimi. Nieruchomości te mają być przeznaczone pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu, w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności. KZN stanowi fundament realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego. Realizuje także zadania związane z ochroną praw najemców.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.