Około 12,5 mln zł otrzymał Rzeszów w ramach kolejnego rozdania z Funduszu Inwestycji Lokalnych. To zaledwie 1/4 środków, o które wnioskowało miasto.
Rząd Premiera Morawieckiego rozstrzygnął kolejny nabór w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - do jednostek samorządu terytorialnego trafi kolejna transza środków. Pula środków w tym konkursie to 13,5 mld zł.

- W czasie epidemii niezwykle ważne jest kontynuowanie działań inwestycyjnych, które są naturalnym kołem zamachowym dla utrzymania rozwoju naszej gospodarki - powiedziała Ewa Leniart.

Wojewoda podkreślała także, że Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych jest ogromnym wsparciem dla jednostek samorządu terytorialnego z naszego regionu.

Dzięki wsparciu będziemy mogli zrealizować planowane inwestycje, m.in. budowę węzła autostradowego w ciągu autostrady A4 na skrzyżowaniu z DW 986 w m. Ostrów - 25 mln zł, modernizację Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Rzeszowie poprzez budowę, rozbudowę i poprawę infrastruktury budynku oraz zakup nowoczesnego sprzętu medycznego - 12,5 mln zł, przebudowę i rozbudowę sieci wodociągowej oraz stacji uzdatniania wody w Izdebkach - 4 mln zł, budowę oczyszczalni ścieków dla miejscowości gminy Dyn: Harta, Bachórz, Laskówka, Ulanica - 4 mln zł.

Rząd nie tak hojny dla Rzeszowa?

Władze Rzeszowa w trzecim już rozdaniu wnioskowały łącznie o kwotę 44,5 mln zł. Środki te miały pójść na modernizację Szpitala Miejskiego przy ul. Rycerskiej (25 mln) oraz na dofinansowanie w ramach trwającej budowy zespołu oświatowego na osiedlu Drabinianka (19,5 mln).

Jednak tym razem Rząd Premiera Morawieckiego w przypadku stolicy Podkarpacia nie wykazał się tak hojnym rozdawnictwem. Rzeszów otrzymał bowiem 12,5 mln zł na modernizację Szpitala Miejskiego. W przypadku otrzymania pełnej puli środków władze miasta chciały tam modernizacji kilku rzeczy: oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii; Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej; instalacji elektrycznej rozdzielnic piętrowych; kuchni; oraz dwóch wind. W ramach tego chciano także zbudować pracownię Rezonansu Magnetycznego wraz z infrastrukturą techniczną i zakupem aparatu.

To co teraz? - Po konsultacji prezydenta Marka Bajdaka z dyrektorem szpitala. Obaj panowie ustalą, jakie inwestycje są najpilniejsze do realizacji z przyznanych miastu środków - mówi nam Artur Gernand z biura prasowego UM Rzeszowa.

Jednocześnie w miejskim ratuszu słyszymy, że władze nie składają broni, jeśli chodzi o pozyskanie funduszy na dofinansowanie trwającej budowy zespołu oświatowego na Drabiniance.

Pełny wykaz środków na wszystkie dla wszystkich gmin w Polsce w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych znajdziecie Państwo tutaj: Wyszukiwarka Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Czym jest Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

RFIL to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To także ogromny impuls inwestycyjny dla regionów.

Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Do tej pory w ramach wszystkich naborów prowadzonych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gminy złożyły łącznie 21 370 wniosków. Rząd twierdzi, że program w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości. Jednak w dwóch poprzednich naborach duże miasta nie otrzymały prawie żadnych dotacji.

W bieżącej edycji pieniądze z RFIL trafiły np. do Łodzi, Warszawy, Krakowa czy Poznania, ale też niewielkich miejscowości – nierzadko do tych gmin, które były niedoinwestowane w poprzednich latach.

RFIL to wsparcie nie tylko dla samorządów, ale też firm, które realizują inwestycje oraz samych mieszkańców – użytkowników nowych dróg, parków czy osób korzystających z obiektów turystyczno-rekreacyjnych.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.