Nawet 100 procent dofinansowania do wymiany szkodliwych dla środowiska źródeł ciepła w rzeszowskich domach zapowiedziała Ewa Leniart podczas konferencji prasowej poświęconej walce ze smogiem. Kandydatka na prezydenta Rzeszowa po objęciu urzędu utworzy Miejski Fundusz Antysmogowy, pomagający zapewnić najbardziej potrzebującym środki na wymianę “kopciuchów”.
- Tysiące kolejnych - zwłaszcza na osiedlach o niskiej zabudowie, takich jak Zalesie - w sezonie grzewczym dusi się dymem z kopciuchów. Niestety wciąż jest ich w Rzeszowie prawie dziesięć tysięcy. Bez wsparcia finansowego dla mieszkańców, których nie stać na wymianę źródeł ciepła, będziemy dalej oddychali smogiem. Musimy to zmienić. Zacznijmy od lepszego wykorzystywania programów rządowych - powiedziała Ewa Leniart podczas spotkania z mediami na osiedlu Zalesie.

Jego mieszkańcy, podobnie jak rzeszowianie z innych nisko
zabudowanych części miasta, od wielu lat skarżą się na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza, szczególnie
w okresie jesienno-zimowym.

Plan walki ze smogiem to część koncepcji Zielonego Ładu Miejskiego, która jest jednym z filarów programu wyborczego Ewy Leniart. Kandydatka komitetu wyborczego Wspólny Dom Rzeszów zaapelowała o jak najszybsze przystąpienie Rzeszowa do programów rządowych: “Czyste Powietrze” (uczestniczy w nim już ponad połowa podkarpackich gmin, ale wciąż nie ma wśród nich Rzeszowa) oraz “Stop Smog”, do którego nabór właśnie się rozpoczął. Jako prezydent Rzeszowa Ewa Leniart będzie także zabiegać o środki z innych dostępnych źródeł, w tym funduszy unijnych wspierających przechodzenie na zero- i niskoemisyjne źródła energii. Zaznacza, że dla osiągnięcia postawionego celu kluczowe jest zaangażowanie mieszkańców poprzez system zachęt finansowych i edukację.

- Każdy z nas chce być zdrowy i troszczy się o zdrowie najbliższych. Wszyscy chcemy płacić niższe rachunki za ogrzewanie. Wszyscy pragniemy, by Rzeszów był miastem jeszcze bardziej przyjaznym, byśmy wreszcie mogli oddychać pełną piersią - podkreśliła Ewa Leniart, zapowiadając szeroko zakrojoną kampanię informacyjną, adresowaną w pierwszej kolejności do seniorów oraz dzieci i młodzieży. Będzie ona dotyczyć nie tylko walki ze smogiem, ale także uświadamiać, jak groźny jest on dla naszego zdrowia, powodując przewlekłe choroby układu oddechowego i układu krążenia, zaburzenia neurologiczne, a nawet nowotwory.

Obecny na konferencji prasowej ekspert Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Łukasz Kucab zachęcał do korzystania z wiedzy doradców energetycznych. Jego zdaniem wizja zielonego ładu miejskiego jest spójna z najnowszymi trendami europejskimi w dziedzinie ochrony środowiska. Uważa, że Rzeszów powinien dużo aktywniej uczestniczyć w ogólnopolskich inicjatywach antysmogowych, które dają samorządom dodatkowe narzędzia i fundusze niezbędne do zmniejszania zanieczyszczenia powietrza.