Władze Uniwersytetu Rzeszowskiego po wielu miesiącach zapowiedzi zaprezentowały Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne. Brał w niej udział dwukrotny mistrz olimpijski, Tomasz Majewski.
Co prawda środowe spotkanie na Podkarpackim Centrum Lekkoatletycznym nie było jeszcze oficjalnym otwarciem obiektu, bo to ma nastąpić dopiero w maju lub czerwcu (w zależności od rozwoju sytuacji pandemicznej).

Niemniej jednak obiekt już robi ogromne wrażenie, a ma być tego typu pierwszym miejscem w Polsce. Na początku stycznia poznaliśmy szczegóły.

Pierwsze tego typu miejsce w Polsce

Obiekt został podzielony na dwie części. W pierwszym z nich znajduje się część administracyjna oraz dydaktyczna. Są tam trzy laboratoria do analiz statystycznych i informatycznych dla studentów. Jest tam także możliwa diagnostyka treningów sportowych oraz laboratorium diagnostyczne w treningu sportowym i zdrowotnym.

Z kolei druga część jest swego rodzaju "sercem" całego obiektu. Znajduje się tam hala z częścią dydaktyczną, administracyjną. Są tam wszelkiego rodzaju narzędzia do treningów m.in. bieżnie, czy ścianki wspinaczkowe. Ponadto mieści tam także nowoczesna część badawcza.

W planie budowa jest także trzeciej części obiektu. Według założeń ma pomieścić ona sale taneczne oraz do gimnastyki, sportów szermierczych i sztuk walki, ringi bokserskie, sale do gier sportowych. Ma tam się znajdować także zaplecze do kształcenia studentów. Po więcej szczegółów o wyposażeniu tego nowoczesnego obiektu oraz jakie plany w zakresie kształcenia mają władze uczelni, znajdziecie Państwo tutaj: Na finiszu Hala Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego URz

Tomasz Majewski: Jestem pod ogromnym wrażeniem tego obiektu

W dzisiejszej prezentacji tego obiektu gościł także wybitny polski lekkoatleta, Tomasz Majewski.

- Cieszę, że polska lekkoatletyka ma kolejny znakomity obiekt. Połączenie sportu z nauką jest świetnym pomysłem, i z pewnością wyjdzie wszystkim na zdrowie. Nowoczesne trendy właśnie na tym polegają, ażeby przy halach sportowych tworzyć nowoczesne ośrodki badawcze - zachwalał obiekt Tomasz Majewski.

Dwukrotny mistrz olimpijski dodał także, że jego zdaniem w Rzeszowie możemy się spodziewać już niedługo największych gwiazd polskiej lekkoatletyki. - Bardzo żałuję, że dopiero na emeryturze sportowej mogę gościć w tego typu obiekcie. Mam nadzieję, że w kolejnym sezonie halowym będziemy się cieszyć tutaj emocjami sportowymi - dodał Majewski.

W prezentacji wziął także udział prof. Wojciech Czarny, dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze UR. Zdradził on nieco szczegółów co do planów względem obiektu na najbliższą przyszłość.

- Na początku chcielibyśmy rozpocząć zawody od najniższej rangi. W planach są zawody na poziomie szkolnym, uniwersyteckim. Dopiero potem chcielibyśmy przejść do zawodów o randze mistrzowskiej - informował Wojciech Czarny.

Dyrektor Instytutu oświadczył także, że jeśli ten obiekt zda egzamin z tej rangi zawodów, to w następnej kolejność przyjdzie czas na organizacje imprez na poziomie seniorskim, czy może nawet europejskim.

- Obiekt spełnia wszystkie kryteria do odbywania nawet takich zawodów jak Halowe Mistrzostwa Europy - dodawał Czarny.