Przy ul. Litewskiej powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z chorobami otepiennymi, w tym dla osób z chorobą Alzheimera. Miasto ogłosiło już przetarg na roboty budowlane. Będzie to pierwsza tego typu placówka w Rzeszowie.
Ośrodek ma powstać w dawnym hotelu dla pielęgniarek. Budynek ten miasto dostało od urzędu marszałkowskiego i utworzyło w nim 100 mieszkań komunalnych. Teraz stołówka hotelu zostanie zagospodarowana na ŚDS.

- To bardzo potrzebna inwestycja. Nie ma w Rzeszowie takiej placówki zapewniającej wsparcie osobom chorym na Alzheimera oraz z innymi chorobami otępiennymi. Co ważne, ŚDS będzie także zapewniał pomoc dla opiekunów osób chorych, która jest również bardzo ważna – mówi Irena Marszałek-Czekierda – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

W ŚDS znajdzie się miejsce dla 25 osób z różnymi postaciami otępienia, w tym szczególnie dla chorych na Alzheimera.

Palcówka będzie zapewniała profesjonalną opiekę oraz terapię przez 8 godzin dziennie. Program zajęć terapeutycznych będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb wszystkich podopiecznych i będzie obejmował między innymi zajęcia w zakresie stymulacji funkcji językowych, pobudzające zmysły, usprawniające funkcje poznawcze, a także treningi samodzielności. W

Wszystko po to, aby jak najdłużej zapewnić osobom chorym sprawność fizyczną oraz intelektualną.

Ośmiogodzinny pobyt w ośrodku będzie wsparciem dla podopiecznych i opiekunów oraz połączeniem profesjonalnej opieki w placówce z przebywaniem w rodzinnym środowisku.

- Ten obszar opieki nie jest zagospodarowany w naszym mieście. Widzieliśmy potrzebę stworzenia takiego ośrodka, dlatego zwróciliśmy się do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z wnioskiem o środki finansowe na tę inwestycję. Mamy już pozytywną rekomendację wojewody, liczymy na dotację z ministerstwa – dodaje Irena Marszałek-Czekierda – dyrektor MOPS w Rzeszowie.

Miasto ogłosiło przetarg na realizację tego zadania. Zakres robót obejmuje przebudowę i termomodernizację budynku przy ul. Litewskiej oraz wyposażenie Środowiskowego Domu Samopomocy.

Wśród zaplanowanych prac jest m.in. przebudowa i budowa wewnętrznych instalacji, budowa przyłącza wodociągowego, rozbiórka części budynku i dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także zagospodarowanie terenu wokół ŚDS, gdzie powstaną np. alejki, zewnętrzna siłownia, miejsca postojowe, oświetlenie czy ogrodzenie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.