Jeśli na drodze nie stanie jakiś nieprzewidziany kataklizm to na 11 maja planowane jest zakończenie modernizacji Stadionu Miejskiego w Rzeszowie. Za chwilę rozpoczną ostatnie testy murawy i oświetlenia.
O modernizacji stadionu miejskiego pisaliśmy już wielokrotnie. Miasto ogłosiło niezbędny przetarg na jesień tamtego roku. Był on konieczny, ponieważ w przeciwnym wypadku m.in. Apklan Resovia nie mogłaby rozgrywać meczów u siebie w ramach Fortuna 1. Liga. Taki wymóg postawił bowiem PZPN, a i władze miasta najwyraźniej także uznały, że Rzeszów zasługuje na tego typu obiekt z prawdziwego zdarzenia.

W przyszłym tygodniu testy oświetlenia, za chwilę także koniec wymiany murawy

Wykonawcą tej inwestycji została firma "Adalight" z Gostynina. Według początków planów remont miał się zakończyć z końcem lutego jednak przez srogą zimę termin ten był przesuwany przez wykonawcę wielokrotnie. Przez taki obrót spraw Stal Rzeszów musi rozgrywać swoje mecze domowe w Stalowej Woli, zaś Apklan Resovia dostała warunkową zgodę od władz PZPS-u na powrót na stadion przy ul. Wyspiańskiego, aby tam grać domowe mecze.

Z kolei na zwołanej dzisiaj konferencji prasowej władze miasta po raz kolejny pochwaliły, iż prace na Stadionie Miejskim są praktycznie na ukończeniu.

- Ważną częścią tego zadania była wymiana oświetlenia. W miejscu czterech przestarzałych masztów pojawiły się dwa nowoczesne, nieco wyższe od tych, które zostały zdemontowane. Co istotne nowy system oświetlenia jest inteligentny – pozwala m.in. skupić wiązkę światła na konkretnej konkurencji, której rozgrywki aktualnie odbywają się na stadionie - mówił prezydent Bajdak.

Termin zakończenia tej inwestycji, ze względu na trudne warunki atmosferyczne musiał być przesuwany.

- Wykonawca robi wszystko, aby zdążyć i oddać inwestycję w maju - dodał prezydent Rzeszowa.

Zakres prac na Stadionie Miejskim Stal w Rzeszowie objął m.in.:
- przebudowę boiska głównego - wykonanie nowych warstw konstrukcyjnych i odsączających oraz położenie nawierzchni z trawy naturalnej (zakończono wykonywanie warstw konstrukcyjnych i odsączających, układanie trawy zakończy się do 30 kwietnia)
- wykonanie instalacji ogrzewania płyty boiska zasilanej z węzła cieplnego (inwestycja zakończona, trwa odbiór techniczny i uruchomienie systemu podgrzewania)
wykonanie systemu drenażu wraz z włączeniem do istniejącego kanału kanalizacji deszczowej oraz wykonanie zbiornika retencyjnego (prace w tym zakresie zakończone, trwa odbiór techniczny)
- wykonanie systemu nawadniania murawy zasilanego z istniejącej studni głębinowej (wykonano 95 proc. zakresu prac, po ułożeniu trawy zostaną zamontowane elementy zraszające i uruchomienie systemu nawadniana)
- budowę 2 masztów oświetleniowych na potrzeby oświetlenia boiska do piłki nożnej i toru żużlowego. Wybudowane zostały maszty o wysokości 57 m plus iglice odgromowe umożliwiające zamontowanie po 86 sztuk naświetlaczy o mocy 1450 W. (prace zakończone, trwa odbiór techniczny)
- budowę policznikowych kablowych przyłączy elektroenergetycznych 0,4 kV wraz z elementami infrastruktury oświetleniowej oraz systemem sterującym oprawami oświetleniowymi i demontażem istniejącego oświetlenia toru żużlowego (prace zakończone, trwa odbiór techniczny)
- montaż opraw oświetleniowych typu LED o mocy 1450W na masztach i konstrukcji zadaszenia trybuny w łącznej ilości 314 szt. i łącznej mocy około 450 kW (prace zakończone, trwa odbiór techniczny)
- wykonanie oświetlenia parku maszyn pawilonu żużlowego (prace zakończone, trwa odbiór techniczny)
- ułożenie nowej nawierzchni z trawy naturalnej na boisku treningowym (prace zakończone, trwa odbiór techniczny)
- wykonanie rozbiórki 4 nieczynnych, 52 metrowych masztów oświetleniowych (prace zakończone)
- przebudowę toru żużlowego: wymiana krawężnika wewnętrznego toru żużlowego, montaż odwodnienia liniowego wraz instalacją kanalizacji deszczowej (prace zakończone), - profilowanie nawierzchni toru żużlowego (do realizacji)
- dostawa i montaż band pneumatycznych (do realizacji do 23 maja)

Przebudowa stadionu jest jedną z większych tegorocznych inwestycji w Rzeszowie. Zakończy się w maju. Jej koszt to blisko 11 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dodatkowym zadaniem, które zostanie wykonane na stadionie w maju, będzie montaż band pneumatycznych.