Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili niezgłoszone do kontroli znaczne ilości pieniędzy. Były ukryte w jednym z ukraińskich busów.

Jak doszło do zatrzymania? Kontrola KAS


Przedstawiciele KAS na przejściu granicznym w Medyce skierowali jeden z busów do szczegółowej kontroli. Jego kierowcą był 25 letni obywatel Ukrainy. W przeszukaniu pojazdu, oprócz funkcjonariuszy, brał też udział pies tropiący, owczarek belgijski Cedra.

To właśnie ona znalazła skrytkę, a w niej ukrytą gotówkę. Środki finansowe znaleziono również w bagażu podręcznym mężczyzny. Kierowca samochodu nie zgłosił podczas przejazdu, że przewozi ze sobą pieniądze. Ukrywał on nominały różnych walut, takich jak złotówki, funty, korony szwedzkie i czeskie. Łączna suma znalezionej gotówki po przeliczeniu wynosiła 280 tysięcy złotych.

Próba przemytu pieniędzy
Niezgłoszone pieniądze na granicy


Polskie prawo dotyczące przewozu gotówki prze granice państwowe


W związku z niedopełnieniem obowiązku dokonania zgłoszenia środków płatniczych, przeciwko podróżnemu wszczęte zostało postępowanie karno-skarbowe. W związku z trwającym śledztwem, funkcjonariusze zabezpieczyli cześć gotówki w wysokości 20 tysięcy złotych. Będą one przechowywane do momentu wyjaśnienia pochodzenia pieniędzy i ustalenia i legalności.

Próba przemytu pieniędzy
Niezgłoszone pieniądze na granicy


Polskie prawo jasno określa procedury dotyczące przewozu gotówki przez granice państwa. Wspomina o nich mł. asp. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie:

,, Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba która wjeżdża do UE lub wyjeżdża z UE i przewozi środki pieniężne o wartości 10 000 euro albo więcej (lub równowartość tej kwoty w innej walucie), ma obowiązek zgłosić ten fakt w formie pisemnej. Niedopełnienie obowiązku lub podanie w deklaracji nieprawdziwych danych, podlega karze grzywny.”