- Powstanie „Podkarpackiej Doliny Wodorowej” pozwoli wykorzystać potencjał Rzeszowa i regionu w zakresie nowoczesnych technologii, zbudować miejsce - mówiła Ewa Leniart. W Jasionce podpisano list intencyjny na rzecz utworzenia Doliny Wodorowej.

Morawiecki: Podkarpacka Dolina Wodorowa jest ciekawym projektem dla Rzeszowa

- Przed nami dekada zmian, która niewątpliwie ma szansę wzmocnić nasze państwo. Musimy w odpowiedni sposób przeprowadzić transformację klimatyczną i energetyczną, która pozwoli nam na wykorzystanie dodatkowych szans i możliwości rozwoju dla całych regionów. Jednym z tych elementów planu gospodarka wodorowa. Transformacja uwzględniająca wodór w całym łańcuchu kompetencji i wykorzystująca go w produkcji energii. Polska może stać się hubem wodorowym i będziemy pracowali nad tym, żeby tak się stało - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej uroczystości.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki


Na konferencji prasowej obecny była także minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka. Jego zdaniem inwestycje w wodór dają szansę na rozwój krajowego przemysłu, pozyskanie wyspecjalizowanych kompetencji przez pracowników, wygenerowanie nowych miejsc pracy, wytwarzanie wartości dodanej dla krajowej gospodarki, a także wzmocnienie lokalnego potencjału gospodarczego.

- Budowa gospodarki wodorowej opierać się będzie o powstanie dolin wodorowych, które zgodnie ze Strategią wodorową UE mają stać się spójnym elementem Europejskiego Ekosystemu Wodorowego. Polski Ekosystem Innowacji Dolin Wodorowych obejmować będzie innowacyjne przedsięwzięcia przemysłowe, projekty inwestycyjne o dużej, wieloletniej skali realizowane w ramach określonego obszaru geograficznego - dodawał Kurtyka.
Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka
Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka


Podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej umożliwi:

  • ścisłe współdziałanie na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego w celu zbudowania Doliny Wodorowej, opartej o produkcję wodoru w procesie elektrolizy z wykorzystaniem nadwyżek energii produkowanej z instalacji OZE;

  • wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego w celu podejmowania innowacyjnych przedsięwzięć przemysłowych, projektów inwestycyjnych, których celem jest budowa wspólnych łańcuchów wartości gospodarki wodorowej o obiegu zamkniętym;

  • wymianę informacji i doświadczeń związanych z budowaniem gospodarki wodorowej


Swój wkład ma także Ewa Lenart

W podpisaniu listu intencyjnego udział wzięła Ewa Leniart, tym razem już w roli nie kandydatki na prezydenta Rzeszowa, ale wojewody.

- Bardzo się cieszę, że Dolina Wodorowa powstanie właśnie na Podkarpaciu. Traktujemy to jako niezwykłą szansę, ale także wyzwanie, któremu z pewnością Rzeszów, ale także województwo podołają. Mamy ogromny potencjał intelektualny - nasi naukowcy już od kilku lat starają się w różny sposób zintensyfikować działania na rzecz wykorzystania wodoru jako źródła energii. W naszym regionie mamy do tego doskonałe warunki. Chcemy przede wszystkim wykorzystać wodór zarówno w transporcie w komunikacji miejskiej, ale również wykorzystać to, co jest dla Podkarpacia szczególnie ważne, a mianowicie nasze doświadczenie w zakresie funkcjonowania Doliny Lotniczej. Chcielibyśmy także, aby energia do osiedli była dostarczana właśnie ze źródeł wodorowych. Istnieje ku temu wiele możliwości - powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart
Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart


Projekt, który jest na końcowym etapie opracowywania, wyznacza następujące cele:
  • osiągnięcie mocy instalacji produkcji z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii dla potrzeb produkcji wodoru i jego pochodnych na poziomie 2 GW, w tym w szczególności instalacji elektrolizerów;

  • rozpoczęcie eksploatacji 800 – 1000 nowych autobusów wodorowych, w tym wyprodukowanych w Polsce;

  • powstanie co najmniej 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru;

  • powstanie co najmniej 5 dolin wodorowych będącymi centrami doskonałości w procesie wdrażania gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz budowie infrastruktury
~Rzeszów

22-05-2021 20:55 2 1

Żenująca jest, i nie z tego względu, że jest z pis, a z tego tytułu,że podkarpacie nie zawdzięcza jej praktycznie nic.
Dobrze byłoby mieć, nieco samokrytyki wobec siebie, i nie udawać,że działa się na rzecz podkarpacia.
Nie życzę sukcesu
Odpowiedz

~Lukee

21-05-2021 09:38 2 1

na pewno nie związane z kampanią wyborczą przecież to oczywiste...
Odpowiedz

~DarkLight

18-05-2021 18:56 2 0

Aż się człowiek boi puszkę otworzyć żeby Pani Wojewoda nie wyskoczyła...
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.