W Warszawie, odbyło się posiedzenie Zarządu Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, na które zaproszono nowo wybranego Prezydenta Rzeszowa, Konrada Fijołka. Pogratulowano mu na nim zwycięstwa nad kandydatami z PiS.
Tematami dzisiejszego posiedzenia były: projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz proponowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zmiany w zarządzaniu szkołami.

Jaśkowiak: Dałeś całej Polsce ogromną nadzieję

Tadeusz Truskolaski w imieniu Zarządu Unii Metropolii Polskich, powitał nowego Prezydenta Rzeszowa, pogratulował zwycięstwa i oficjalnie zaprosił do współpracy w Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.

- Gratulujemy serdecznie, bo rzeczywiście trzy miesiące temu wyglądało to zupełnie inaczej. My też nie byliśmy pewni, jak można wygrać w Rzeszowie, ale robiliśmy wszystko. Ja od razu postanowiłem: jadę dwa razy do Rzeszowa. I wiele osób tak postanowiło, a ta ostatnia konferencja, była przepiękna. Była demonstracją siły samorządu. Pokazała, ile możemy osiągnąć, kiedy będziemy razem - mówił Tadeusz Truskolaski, Prezydent Białegostoku, Prezes Zarządu UMP

Z kolei Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania mówił: - Dałeś nadzieję wielu regionom. Rzeszów był najważniejszy nie tylko dla rzeszowian, ale i dla całej Polski. Dziękujemy, że wytrzymałeś te kilka miesięcy ciężkiej kampanii. Nie chcę Cię martwić, ale to był ten najłatwiejszy etap. Ten najtrudniejszy zaczyna się po zaprzysiężeniu. Ty masz trudniej niż my mieliśmy. Bo my mieliśmy cztery lata, a ty masz tylko dwa. W związku z czym, masz z mojej strony gwarancję pomocy - dodał Jacek Jaśkowiak.

Konrad Fijołek, Prezydent elekt Rzeszowa podziękował za wsparcie podczas kampanii.

- Dziękuję. To wsparcie okazało się bardzo ważne, bo było mocnym, merytorycznym uderzeniem w rywali. Całą tę kampanię opieraliśmy na tej jedności samorządu i merytoryce. Byliśmy wiarygodni. To było istotne dla rzeszowian, że mogli zobaczyć, że ich przyszły prezydent gra w pierwszej lidze polskich miast - mówił Konrad Fijołek.

Krytyczna ocena pomysłów PiS

W trakcie posiedzenia omówiono m.in. projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który m.in. ma umożliwić miastom i gminom „dotowanie” uiszczanych przez mieszkańców opłat za odbiór śmieci. W ocenie Zarządu UMP nie jest to rozwiązanie systemowe, oczekiwane przez samorządy.

Przeciwnie w połączeniu z zapowiadanymi zmianami w podatku PIT może w efekcie doprowadzić do ograniczenia innych usług publicznych, cięć miejskich inwestycji, remontów lub przyczyną zaciągania przez samorząd dodatkowych zobowiązań (co wpłynie na wysokość deficytu w budżecie miasta).

Prezydenci Miast UMP krytycznie ocenili także przedstawione przez resort edukacji propozycje zmian w prawie oświatowym, zmierzające w kierunku ograniczenia roli samorządu i wzmocnienia pozycji kuratora oświaty w zarządzaniu szkołami.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.