Już w najbliższą sobotę i niedzielę plac obok fontanny w Galerii Rzeszów wypełni się fantastycznym miodowym aromatem. Przed nami Rzeszowskie Miodobranie. Czas, już po raz drugi, rozsmakować się w rzeszowskim miodzie, z Pasieki w Sercu Miasta.
Rzeszowskie Miodobranie to okazja, by dotknąć pszczelarskiego fachu i zanurzyć się w świecie pszczół. Odkryć na nowo miód i dobrze znane nam produkty pszczele w zaskakujących odsłonach, od których trudno się oderwać.

Dopełnieniem oferty będą kosmetyki naturalne, które w dużej mierze powstają na bazie pszczelego wosku i miodu. Nie zabraknie także naturalnych soków, dżemów i owoców – które nie mogłyby powstać bez pracy pszczół.

- Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, praca pszczół to ogromna wartość dla każdego z nas. Wspólnie z naszymi gośćmi przybliżamy fascynujące życie pszczół i ich zwyczaje. Czeka wiele pszczelich ciekawostek. Będzie można także dokonać własnych obserwacji zaglądając do pszczół w ulu pokazowym. Zapełnić swoją domową spiżarnię samymi smakowitościami. Wreszcie przeżyć prawdziwe miodobranie obserwując drogę miodu z pasieki i plastra, do słoika – mówi Maciej Szela, koordynator programu #TAKdlaPszczół.

Kiermasz odbędzie się w godzinach otwarcia Galerii Rzeszów, w sobotę i niedzielę od godz. 10:00 do 20:00

Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie niedzielne popołudnie. O godzinie 14:00 zgromadzeni na placu obok fontanny za pośrednictwem transmisji na żywo udadzą się na dach Galerii Rzeszów do Pasieki w Sercu Miasta.

Tam pszczelarz prowadzący Rafał Szela, odbierze ramki z przygotowanym przez pszczoły miodem. O 15:00 na placu obok fontanny w Galerii Rzeszów odbędzie się krótka prezentacja, po czym ramki zostaną odsklepione i odwirowane w miodarce ustawionej na scenie. Wszyscy zgromadzeni będą mieli okazję spróbować jak smakuje rzeszowski miód.

- Pszczoły zamieszkujące Pasiekę w Sercu Miasta doskonale odnalazły się w Rzeszowie, który nieprzerwanie zamieszkują od końca lipca ub. roku. W bieżącym sezonie rodziny świetnie się rozwijają, intensywnie namnażają i gromadzą spore zapasy miodu i pyłku, co wskazuje na bogatą bazę poużytkową w mieście. Jak będzie smakował Miód Rzeszowski z Serca Miasta? Z pewnością będzie to miód wielokwiatowy ze względu na różnorodność roślinności w zasięgu lotu pszczół, czyli w promieniu nawet 3 km od pasieki. Są to zarówno tereny zagospodarowane jak ogrody przydomowe w których kumulujemy rośliny kwitnące, parki, jak i roślinność dziko rosnącą - mówi Rafał Szela, pszczelarz