W ostatni czerwcowy wieczór w tym roku, 15-letni chłopiec postanowił wybrać się na przejażdżkę. Podróż jednak zakończyła się policyjnym pościgiem i ucieczką motocyklem przez las.

Policyjny pościg za dzieckiem w Grabownicy Starzeńskiej


W środę, ostatniego dnia czerwca, około godziny 18.00 nieoznakowany patrol policji z brzozowskiej komendy kontrolował okolicę w miejscowości Grabownica Starzeńska. W pewnym momencie mundurowi zwrócili uwagę na motocyklistę, który poruszał się po drodze bez wymaganego przepisami oświetlania i tablicy rejestracyjnej.

Policjanci postanowili zatrzymać kierowcę jednośladu do kontroli drogowej. Kierujący jednak gdy zorientował się, że samochód to nieoznakowany radiowóz, a w środku znajdują się funkcjonariusze, zaczął uciekać w kierunku lasu.

Ustalanie tożsamości i poszukiwania młodego kierowcy-uciekiniera


Funkcjonariusze nie mogli tam pojechać za motocyklistą. Jednak udało im się szybko ustalić tożsamość kierowcy. Chwilę później już byli w miejscu jego zamieszkania. Kierowca-uciekinierem okazał się 15-letni mieszkaniec Grabownicy Starzeńskiej.

Na terenie posesji mundurowi znaleźli dowód w postaci motocykla typu cross, którego silnik był jeszcze rozgrzany. Nastolatek w obecności policjantów potwierdził, że to on kierował jednośladem. Liczył na to, że uda mu się uciec, a tym samym uniknąć odpowiedzialności karnej.

Motocykl 15-latka nie spełniał żadnych wymogów dopuszczenia do jazdy


W toku czynności wyjaśniających policjanci ustalili, że 15-latek nie posiadał uprawnień do kierowania tego typu pojazdami. Co więcej motocykl nie był zarejestrowany i dopuszczony do ruchu. Nie miał także obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Teraz materiały w tej sprawie zostaną przekazane do sądu rodzinnego i nieletnich. Policjanci ustalą również to, w jaki sposób motocykl znalazł się w posiadaniu 15-latka. Policja przypomina przepisy prawne regulujące tego typu zachowania:

-Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego po drodze publicznej mogą poruszać się pojazdy silnikowe, które są dopuszczone do ruchu i posiadają obowiązkowe ubezpieczenie OC, a kierujący nimi posiada odpowiednie uprawnienia do kierowania. Używanie pojazdów silnikowych w lesie jest w Polsce prawnie zabronione. Dotyczy to samochodów, quadów, motocykli i motorowerów. Zakaz wjazdu nakłada art. 161 kodeksu wykroczeń i art. 29 § 1 ustawy o lasach. Pamiętajmy również, że zgodnie z art. 96 § 1 pkt 2 kodeksu wykroczeń wykroczenia dopuszcza się właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień.