Wraz z początkiem przyszłego roku Rzeszów może się poszerzyć o kolejne sołectwo, Racławówkę Doły. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia.
Przypomnijmy, z końcem kwietnia tego roku wojewoda podkarpacki Ewa Leniart w towarzystwie wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Pawła Szefernakera poinformowała o wydaniu pozytywnej decyzji dla przyłączenia do Rzeszowa kolejnego sołectwa, Racławówki Doły.

- Po głębokim przeanalizowaniu sytuacji dotyczących poszczególnych sołectw, podjęłam decyzję, że pozytywnie mogę zaopiniować wyłącznie przyłączenie do miasta Rzeszowa Racławówki Doły. Jest to uzasadnione w szczególności tym, że sołectwo to jest powiązane funkcjonalnie z miastem Rzeszów. Część jego zabudowy stanowi kontynuację dzisiejszego rzeszowskiego osiedla Zwięczyca. Co więcej, mieszkańcy Racławówki Doły korzystają w znacznej mierze z dostaw wodociągowych miasta Rzeszów. Tam też jest połączenie komunikacyjne obsługiwane przez transport miejski - uzasadniała swoją decyzję Ewa Leniart.

Wojewoda natomiast nie zgodziła się na przyłączenie do stolicy Podkarpacia Kielanówki oraz Malawy. Więcej na temat powodów takiej decyzji pisaliśmy tutaj: Wojewoda za przyłączeniem sołectwa Racławówka-Doły do Rzeszowa

Włączenie Racławówki Doły do Rzeszowa. Jest projekt rozporządzenia

Z kolei we wtorek 13 lipca na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin oraz miast. Dokument ten zawiera zgodę na wyłączenie części sołectwa Racławówka z gminy Boguchwała, a także przyłączenie jego do Rzeszowa.

- Wnioskodawca wskazuje, że przedmiotowy teren przylega od wschodu do rzeszowskich osiedli Staroniwa i Zwięczyca stanowiąc kontynuację ich zabudowy, a od południa sąsiaduje z miastem Boguchwała. Wnioskowana do przyłączenia część sołectwa Racławówka oddzielona jest od pozostałej części sołectwa drogą ekspresową dwujezdniową S19 z węzłem Rzeszów-Południe, a od północy przylega do sołectwa Kielanówka (gmina Boguchwała). Zabudowa ukształtowana jest wzdłuż ciągów komunikacyjnych stanowiących przedłużenie dróg miejskich. Wschodnia część sołectwa Racławówka jest mocniej powiązana z Rzeszowem poprzez linię komunikacyjną nr 28 Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Rzeszowie - czytamy w projekcie rozporządzenia.

Dokument ten teraz zostanie poddany odpowiednim konsultacjom, po czym zostanie zatwierdzony przez Radę Ministrów. Zmiany te mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.

Jeśli Racławówka-Doły zostanie przyłączona do Rzeszowa, stolica Podkarpacia od przyszłego roku powiększy się o 164 hektary, natomiast liczba mieszkańców wzrośnie o 436.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.