Dzisiaj przed rozpoczęciem posiedzenia, na którym ma zostać wybrany nowy Zarząd Krajowy Nowej Lewicy, Włodzimierz Czarzasty zawiesił szczęściu posłów w prawach członka. Wśród nich jest Wiesław Buż, podkarpacki poseł tej partii.
Włodzimierz Czarzasty zawiesił sześciu z piętnastu posłów tej partii. Zawieszeni posłowie to Tomasz Trela, Karolina Pawliczak, Wiesław Szczepański, Wiesław Buż, Jacek Czerniak oraz Bogusław Wontor.

Podczas posiedzenia Zarządu Krajowego Włodzimierz Czarzasty również zawiesił Sebastiana Wierzbickiego, możemy się tego dowiedzieć z jego Twittera na którym napisał: - "W trakcie posiedzenia Zarządu Krajowego @wlodekczarzasty zawiesił również mnie. Powód? Bo głosowałem zgodnie z wolą kilku tysięcy członków Nowej Lewicy @__Lewica" - czytamy na twitterze Wierzbickiego.


Czarzasty uzasadnia decyzję o zawieszeniu posłów

"6 lipca 2021 r. Tomasz Trela wystosował wraz z grupą polityków i polityczek Nowej Lewicy oraz Polskiej Partii Socjalistycznej skierowany do przewodniczącego Nowej Lewicy list, w którym m.in. podważono fakt zaciągnięcia w imieniu partii zobowiązań politycznych dotyczących zasad i trybu konsolidacji dawnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Wiosny Roberta Biedronia. Treść tego listu została następnie przekazana mediom oraz udostępniona w portalach społecznościowych, wywołując liczne reakcje zarówno dziennikarzy, jak i wyborców" - uzasadniał Czarzasty.

Nie oficjalnie mówi się, że Czarzasty zawiesił siedmiu posłów, ponieważ ci zamierzali odwołać Czarzastego ze stanowiska przewodniczącego SLD i zatrzymać połączenie tej partii z Wiosną.

Bunt wokół Czarzastego

Bunt wokół postaci przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej rozpoczął się, gdy politycy Lewicy dogadywali się odnośnie Europejskiego Funduszu Odbudowy z Prawem i Sprawiedliwością. Jak podają politycy Lewicy, nie było żadnych rozmów wewnątrzpartyjnych odnośnie OFE i przelało to szalę goryczy wobec Czarzastego. Można usłyszeć głosy, że nie może być tak, by lewicowa partia dogadywała się z PiS-em, który wysyłał policję na kobiety.

Kolejnym powodem buntu może być list wystosowany przez sześciu posłów, dotyczący wcześniejszego zawieszenia europosła Marka Balta i dwójki radnych sejmiku śląskiego. Jak tłumaczył Włodzimierz Czarzasty zawieszenia mają związek z "głosowaniem tak jak PiS".

Czarzasty zawiesił europosła Bałta za "brak reakcji na postawę radnych, głosujących w śląskim sejmiku razem z Prawem i Sprawiedliwością". Chodzi m.in. o głosowanie "za" absolutorium i wotum zaufania dla zarządu województwa śląskiego, kierowanego przez Jakuba Chełstowskiego z PiS.

Wiosna odpowiada SLD

Odpowiedzią na kryzys w Nowej Lewicy jest list napisany przez Roberta Biedronia i Krzysztofa Gawkowskiego, w którym napisali: - "Źle by się stało, gdyby szczytna idea powstania Nowej Lewicy padła ofiarą nieroztropnych działań. W grudniu 2019 roku nasze partie — SLD i Wiosna — podjęły na konwencjach, przez stosowne uchwały ciał statutowych, wspólną decyzję o połączeniu naszych formacji i utworzeniu dwóch frakcji, w których obie będą miały po 50 proc. przedstawicieli w zarządach i radach na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim. To była dla nas trudna decyzja, szczególnie ta o rozwiązaniu partii, ale Wiosna dotrzymała słowa. Dzisiaj pora na Was" Dodali również, że mają nadzieję, że Nowa Lewica "wyjdzie z aktualnego procesu zjednoczenia silniejsza niż kiedykolwiek dotąd".

Z OSTATNIEJ CHWILI:

Zarząd Krajowy Nowa Lewica (powstałej z połączenia SLD i Wiosny) podjął decyzję o powstaniu dwóch frakcji wewnątrz tej nowej formacji. Będa to: SLD i Wiosna.
Podtrzymał również decyzję Przewodniczącego Włodzimierza Czarzastego o zawieszeniu członków partii.