Szef KPRM poinformował o uruchomieniu dwóch nowych programów zachęcających do szczepień.
- Pierwszy program to "Rosnąca odporność". Jest to program dla samorządów. Otóż proszę państwa trzy gminy w każdym powiecie ziemskim, które odnotują najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia otrzymają odpowiednio 1 mln złotych za pierwsze miejsce, pół miliona za drugie i 250 tys. złotych za trzecie miejsce - powiedział Dworczyk. 

Natomiast drugi program dotyczyć będzie powstania objazdowych punktów szczepień.

- W oparciu o urzędy wojewódzkie zostaną uruchomione takie mobilne punkty, które będą jeździły po tych gminach, gdzie jest najmniej osób zaszczepionych, gdzie mieszkańcom być może najtrudniej było dotrzeć do punktów szczepień - powiedział szef KPRM.

- W porozumieniu oczywiście z samorządami takie punkty zostaną uruchomione. Będzie tam ryczałt finansowy dla takiego mobilnego punktu organizującego szczepienia i wysoka stawka za codziennie wykonywane szczepienia - powiedział Dworczyk. Poinformował, że zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego podejmowane zostaną kolejne działania, które mają poprawić sytuację związaną ze szczepieniami przeciw COVID-19.

- Ruszamy od września z dużą kampanią edukacyjną w szkołach. Będzie o tym ministerstwo edukacji narodowej szczegółowo informowało - powiedział.Jak mówił, nie chodzi tylko o lekcje, na których będzie przekazywana rzetelna informacja, ale chodzi też o webinaria dla rodziców, dla osób dorosłych, "gdzie właśnie tej rzetelnej informacji będzie można się spodziewać".

- Przestańmy prowadzić kampanię fake newsów, kampanię agresji taką, jak w Grodzisku Mazowieckim. To są zachowania absolutnie niedopuszczalne. Będziemy przeciwdziałać akcji dezinformacji. Mamy dowód w naszym ręku - program szczepień działa - mówił natomiast premier Mateusz Morawiecki. Zwrócił się też z apelem do antyszczepionkowców. - Obyście nie musieli przekonywać się, jakie ryzyko niesie za sobą COVID-19.