Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, od września w Rzeszowie pojawi się tzw. bon żłobkowy. Znamy wstępne założenia tego programu.
Jeszcze w czasie kampanii wyborczej Konrad Fijołek jako kandydat obiecywał pomoc dla młodych matek w wychowaniu swoich dzieci.

- Chcemy zatem się porozumieć i ułatwić dostęp do żłobków wszystkim rodzinom. Nie da się bowiem, żeby miasto wybudowało żłobki wszystkim i dla wszystkich, ale można skorzystać z rozwiązań, które już istnieją i panie, z którymi dzisiaj tutaj rozmawiałem, dobrze je znają - mówił Fijołek.

Jego zdaniem przedsiębiorczynie to również matki, które podkreślają, fakt, że aby dobrze pracować, trzeba być pewnym, że dziecko jest pod dobrą opieką. I koszt tej opieki nie może być niemal równy pensji rodzica.

W Rzeszowie pojawi się bon żłobkowy. Znamy wstępne założenia programu

Wyrazem takiej pomocy ze strony władz miasta dla młodych matek ma być wprowadzenie programu o nazwie "bon żłobkowy".

Obecnie bowiem w Rzeszowie funkcjonuje 35 żłobków prywatnych, a także 10 publicznych. Ten drugi stan władze miasta chcą zmienić przez budowę dwóch nowych: na Budziwoju oraz przy ul. Iwonickiej, ale ich ukończenie, jest kwestią co najmniej kilkunastu miesięcy.

Z kolei na najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa ma być rozpatrywany projekt uchwały, który ma wprowadzić w życie właśnie takie świadczenie. Jego wysokość ma wynosić 300 zł.

- Prawo do Świadczenia przysługuje niezależnie od sytuacji dochodowej rodziny: matce albo ojcu dziecka, opiekunowi faktycznemu dziecka, tj. osobie faktycznie opiekującej się
dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka, opiekunowi prawnemu dziecka lub osobie pełniącej funkcję rodziny zastępczej -
czytamy w projekcie uchwały.

Jakie warunki trzeba będzie spełnić?
  • zamieszkuje razem z dzieckiem na terenie Gminy Miasto Rzeszów,

  • podlega właściwości Urzędu Skarbowego w Rzeszowie,

  • jest zatrudniona lub wykonuje inną pracę zarobkową w rozumieniu ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, prowadzi działalność rolniczą, uczy się w szkole ponadpodstawowej w trybie stacjonarnym, studiuje w trybie stacjonarnym lub pobiera świadczenie pielęgnacyjne,

  • jest stroną umowy o objęciu dziecka opieką z podmiotem prowadzącym żłobek,

Co ważnie, świadczenie takie będzie wypłacane młodym rodzinom co miesiąc.

Jakie to będą koszty dla Rzeszowa?

Jeśli projekt uchwały zostanie przegłosowany na najbliższej sesji Rady Miasta, która jest zaplanowana już na wtorek 24 sierpnia, świadczenie takie będzie obowiązywało już od września.

Według wyliczeń miasta w skali roku koszt takiego programu może wynieść około 3 mln zł, zaś do końca tego roku będzie on kosztował miejski budżet około 1 mln złotych.

Za realizację tego wypłat tego świadczenia będzie odpowiedzialny Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.