3,6 mln zł - tyle władze Rzeszowa przekażą do samorządowi województwa do budowy Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Pieniądze trafią m.in. na budowę hali.
Jednym z punktów na wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa była decyzja o przekazaniu środków na budowę Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Wprawdzie inwestycja jest realizowana ze środków unijnych poprzez realizację samorządu województwa, ale zgodnie z ustaleniami część środków mają przekazać także poszczególne samorządy.

Uchwała o przekazaniu tych środków była głosowana po raz drugi. Tym razem nie było sprzeciwu. Wszyscy radni głosowali za, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw.

Co powstanie z tych środków w Rzeszowie?

Rzeszowscy radni zdecydowali o przekazaniu środków w wysokości 3,6 mln złoty do budowy Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Te pieniądze mają zostać przeznaczone na wykup gruntów, opracowanie koncepcji i dokumentacji technicznej hali serwisowej dla szynobusów.

Hala technologiczna z zapleczem do obsługi i napraw taboru kolejowego, stacją paliw i myjnią powstaje w rejonie dworca Staroniwa. Będzie miała 140 m długości, będzie mogła obsługiwać zarówno składy elektryczne, jak i spalinowe. Umowa na jej budowę została podpisana w kwietniu tego roku z konsorcjum firm: Inżynierią Rzeszów i Przedsiębiorstwem "AGAT".

Z kolei według planów ta inwestycja powstać do września 2023 roku, zaś jej budowa ma kosztować 140 mln zł. Będzie ona służyć do obsługi szynobusów, wykorzystywanych przez Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną, a także w przewozach regionalnych.

Przystanki Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej w Rzeszowie

Zgodnie z zapowiedziami w Rzeszowie ma powstać łącznie 6 przystanków w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, które będą rozlokowane w przeróżnych częściach miasta: