Zobaczcie, co działo się w szóstym dniu Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE. Rozpoczęliśmy go od koncertu artystów Sceny Operowej Teatru Narodowego Csokonai w Debreczynie. Następnie mogliśmy zobaczyć spektakl Latającego Teatru Kantorowi ,,Kantor tu jest" w reż. Magdaleny Miklasz. Wieczór zakończył się występem aktorów Teatru im. W. Siemaszkowej pt. ,,Nie całuj mnie pierwsza".
Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to ciekawa propozycja na spędzenie wakacji w mieście. Już po raz czwarty umożliwia mieszkańcom miasta i gościom zapoznanie się z dorobkiem kulturowym innych państw, tym razem przedstawicieli Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Idea MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE zrodziła się z połączenia dwóch festiwali z powodzeniem organizowanych przez rzeszowski Teatr w latach ubiegłych: Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki oraz Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Począwszy od 2021 roku w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbywał się będzie jeden duży festiwal, łączący ideę obu swych protoplastów, a jednocześnie poszerzający obszar twórczych poszukiwań.

MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to wydarzenie nawiązujące w swej formie i idei do międzynarodowej inicjatywy gospodarczo-politycznej skupiającej 12 państw Unii Europejskiej. Funkcjonująca w świadomości społecznej od 2015 roku inicjatywa Trójmorza służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Rzeszowski Festiwal ma stać się platformą do wymiany doświadczeń kulturalnych i dorobku artystycznego zrzeszonych państw.

MAŁA MSZA UROCZYSTA ROSSINIEGO/ koncert artystów Sceny Operowej Teatru Narodowego Csokonai w Debreczynie

Teatr im. Mihála Csokonaiego zaprezentował „Małą mszę uroczystą” Gioachino Rossiniego w kościele parafialnym Św. Anny w czerwcu 2021 roku. Utwór został skomponowany w 1863 r. Gioachino Rossini, który światową sławę zawdzięcza głównie swoim operom komicznym, stwierdził że jest to: „ostatni z grzechów starości. Mała msza uroczysta to utwór pełen powagi”. W ostatnich latach swojego życia Rossini stworzył poza tym dwa dzieła o charakterze religijnym. Słowo „mała” zawarte w tytule symbolizuje skromność Mistrza, który swoim utworem chciał wyrazić uwielbienie dla „Mszy Uroczystej” Beethovena.

„Utwór Rossiniego po długiej pandemii dla tych, którzy przetrwali brzmi jak hymn dziękczynienia, a jednocześnie jak modlitwa za tych, których straciliśmy. A wspólna modlitwa jest tym, czego najbardziej potrzebujemy. Ponieważ jesteśmy teatrem operowym chcieliśmy znaleźć utwór napisany przez kompozytora związanego z tym gatunkiem muzyki” – wyjaśnia dyrygent János Ács. Wykonawcami podczas tego wydarzenia byli: dwunastoosobowy chór oraz czworo solistów: Kíra Nagy, Zsófia Janovicz, Gergely Dargó, Norbert Antoni; a także instrumentaliści - pierwszy fortepian: János Ács, drugi fortepian: Péter Gyülvészi, fisharmonia: Dr. Balázs Szabó.

KANTOR TU JEST/ spektakl Latającego Teatru Kantorowi/ reż. Magdalena Miklasz

A co gdyby przedmiotom Kantora dać głos? Czy mogą opowiedzieć swoją historię o słynnym Teatrze Cricot 2 i o związku z jednym z najbardziej rewolucyjnych artystów polskiego teatru? Jaki obraz wyłoni się z relacji Deski, Krzesła, Worka jutowego, Karabinu, Manekina, Szalika, Rowerka – aktorów tak istotnych dla Kantora. Czy przedmioty mają prawo do własnej opowieści? Podczas tygodniowego warsztatu grupa niezależnych artystów, przybywając do Wielopola Skrzyńskiego latem 2021r., próbowała doświadczyć i zobaczyć teatr Tadeusza Kantora z perspektywy jego słynnych obiektów.

Eksperyment się powiódł.
Duchy zostały wywołane.

Reżyseria: Magdalena Miklasz
Obsada: Monika Adamiec, Karina Góra, Anna Jamrozek–Sowa, Marek Kościółek, Monika Nitkiewicz–Mitrut, Grażyna Tabor, Marcin Woszczewski, Barbara Wójcik–Wiktorowicz
Muzyka: Karina Góra, Magdalena Miklasz, Julian Maziarz
Światło i dźwięk: Marcin Nawrocki i Damian Budziwojski

NIE CAŁUJ MNIE PIERWSZA – OFFLINE/ koncert aktorów Teatru im. W. Siemaszkowej

Koncert, który w trudnym czasie pandemii zachwycił zgromadzonych przed ekranami laptopów I smartfonów, stęsknionych kontaktu ze sztuką widzów. „Trzej tenorzy” Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie: Michał Chołka, Mateusz Mikoś i Robert Żurek powracają na żywo. Najpiękniejsze piosenki o miłości, jakie przez lata padały z ust męskich bohaterów spektakli „Siemaszki” tym razem wybrzmią na Scenie Dziedziniec Teatru. Rozśpiewanym aktorom towarzyszyć będzie pianista Tomasz Jachym. Koncert poprowadzi Tomasz Jachym.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.