W środę 1 września ponad 350 maluchów pojawiło się w nowym żłobku i przedszkolu, które powstały przy ul. Iwonickiej w Rzeszowie. Obydwie inwestycje kosztowały łącznie ponad 17 mln zł.
- Rozpoczęcie roku szkolnego, przedszkolnej czy żłobkowej przygody z nauką to bardzo ważny czas zarówno dla dzieci jaki i rodziców. Tym bardziej w czasie, który upłynął w izolacji społecznej dla nas wszystkich. Wychowanie w grupie to bardzo ważny element rozwoju młodego człowieka jego późniejszych zachowani i relacji społecznych. Dziś mogliśmy zaobserwować z jak wielkim entuzjazmem dzieci przywitały swoich kolegów i koleżanki jak bardzo tęskniły za tymi relacjami. - Mówi Anna Skiba, radna Rady Miasta Rzeszowa, członkini Komisji Zdrowia, Rodziny i Pomocy Społecznej RM Rzeszowa.

Najnowocześniejszy obiekt w Rzeszowie powstał na Iwonickiej

Żłobek i przedszkole znajdują się w jednym budynku, który powstał przy ul. Iwonickiej. Inwestycja łącznie kosztowała 17 043 558,72 zł, w tym przedszkole 6 503 565,44 zł żłobek 10 539 930,28 zł. Umowa z wykonawcą tego zadania została podpisana w kwietniu 2020 roku, odebranie wykonanej inwestycji odbyło się 13 sierpnia tego roku.
Żłobek i przedszkole na ul. Iwonickiej w Rzeszowie
Żłobek i przedszkole na ul. Iwonickiej w Rzeszowie

- Oddając do użytku te obiekty zwiększyliśmy liczbę miejsc w rzeszowskich żłobkach o 178 a w przedszkolach o 175. Ważne podkreślenia jest to, że nowy budynek jest w pełni wyposażony, zarówno żłobek i przedszkole posiadają np. nowoczesne zaplecze kuchenne. W każdej sali zamontowano urządzenia wentylacyjne, zapewniające odpowiedni mikroklimat oraz oczyszczacze powietrza. Wykonano też ogrzewanie podłogowe. Budynki są wyposażone w instalację fotowoltaiczną oraz monitoring - podkreśla Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, odpowiedzialna za edukację.
Krystyna Stachowska, Anna Skiba
Od lewej: Zbigniew Bury - dyrektor Wydziału Edukacji UM Rzeszowa, Wiceprezydent Krystyna Stachowska, Radna RM Anna Skiba, Radna RM Danuta Solarz, kierownik przedszkola, Wiesława Szymańska - wicedyr. wydziału Edukacji UM Rzeszowa, wychowawczyni, kierownik żłobka

- Jestem dumna przede wszystkim ze zbudowanej tutaj załogi i jej otwartości na potrzeby dzieci. Przyjechałam tutaj kilka dni temu, żeby zobaczyć jak wyglądają postępy w urządzaniu obiektu. Zastałam zespół ludzi zarówno nauczycielki jak i panie do pomocy, wszystkie solidarnie skręcały meble, porządkowały sale. Jestem zbudowana taki zgraniem zespołu. - Dodaje wiceprezydent Rzeszowa.
przedszkole na Iwonickiej w Rzeszowie
Wejście do przedszkola na ul. Iwonickiej w Rzeszowie

Ostatnie wolne miejsca na Iwonickiej

- Miejsc mamy 178. Jest jeszcze 8 wolnych miejsc dla maluszków, bardzo serdecznie zapraszamy rodziców do skorzystania z naszych usług. Nie ma rejonizacji, zatem mogą do nas przyjść dzieci z całego miasta. - Mówi nam dyrektor żłobka przy ul. Iwonickiej.
Wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska
Wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska wręcza pamiątkowy dyplom i upominek

Żłobek ma 1 773 m kw. powierzchni użytkowej, jest w nim sześć oddziałów, przedszkole 1 777 m kw. powierzchni i siedem oddziałów. Inwestycja przy Iwonickiej objęła m.in.: budowę drogi dojazdowej, chodników i parkingów, zjazdu z drogi publicznej a także ogrodzenie terenu, nasadzenia zieleni, place zabaw, oświetlenie zewnętrzne. Budynek wyposażony jest w windy wewnętrzne, zewnętrzne i towarowe, w części żłobkowej jest pralnia.
radna Anna Skiba i wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska
Od lewej; radna Anna Skiba i wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska

- Rodzice płacą za pobyt dziecka w żłobku 336 zł, plus stawka dzienna za wyżywienie 5 zł za dzień, jeśli dziecko przebywa w danym dniu w żłobku. Grupy liczą po 25 dzieci. Z każdą z grup pracuje troje wychowawców: 2 nauczycielki i 1 pomoc dydaktyczna. - mówi nam dyrektor placówki. Obiekt wyposażony jest w różnego typu zabawki i pomoce dydaktyczne.

Nowy obiekt na Kwiatkowskiego i bon żłobkowy

- Zależy nam na tym, aby w Rzeszowie powstawały kolejne inwestycje, które będą służyć naszym najmłodszym mieszkańcom. Na osiedlu Drabinianka - przy ulicy Kwiatkowskiego powstaje obecnie nowoczesny zespół oświatowy, w skład, którego wejdą szkoła podstawowa oraz przedszkole. Koszt inwestycji to blisko 39 milionów złotych. Szkoła i przedszkole będą gotowe do końca lipca 2022 roku. Rozpoczęło się już także projektowanie przedszkola i żłobka na os. Budziwój w Rzeszowie. Łącznie będzie tam miejsce dla ponad 300 dzieci - mówi Konrad Fijołek.

- Jeszcze w tym miesiącu wprowadzimy bon żłobkowy. Będzie to wsparcie w wysokości 300 zł miesięcznie dla każdego rzeszowskiego malucha korzystającego z niepublicznego żłobka w naszym mieście - dodaje Krystyna Stachowska.