W wydarzeniu Campus Polska przyszłości wzięło udział prawie 1000 osób z całej Polski.
Byli to przede wszystkim przedstawiciele polityki krajowej tacy jak Donald Tusk, Rafał Trzaskowski, Władysław Kosiniak-Kamysz itd., samorządowej między innymi Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski czy Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz zagraniczni jak Burmistrz Londynu Sadiq Khan czy Mer Wilna Remigijus Šimašius, Prezydent elekt Białorusi Swiatłana Cichanouska.

Obecni byli także aktorzy jak Magdalena Szejbal, czy Maciej Stuhr oraz znani dziennikarze jak Michał Kolanko z Rzeczpospolitej. Jednak uważam, że kluczową rolę odegrali – i to chyba po raz pierwszy w Polsce – młodzi ludzie, którzy pokazali nie tylko chęć działania, ale przede wszystkim wykazali się faktem zrozumienia sytuacji w kraju i na świecie.
Campus Polska
Fot. Kamila Bik. Kolejka osób, które chcą zadać pytanie

Campus został podzielony na różne tematy takie jak klimat i zdrowie czy gospodarka, które trzeba było wcześniej wybrać poprzez rejestrację, gdyż każdy z paneli i warsztatów miał ograniczoną ilość miejsc oraz panele ogólnodostępne dla wszystkich.

Pierwszego dnia Campusu było jedno wydarzenie z udziałem Donalda Tuska oraz Rafała Trzaskowskiego, które chyba odbiło się największym echem w kraju z racji pytań jakie zadawali młodzi ludzie.

Bardzo wyraźnie można było dostrzec, co jest dla nich ważne i w jakim kierunku zmierza dzisiejsza młodzież, a są to związki partnerskie, klimat i czyste powietrze czy człowiek i technologia. Dodatkowo były ogólnodostępne wydarzenia specjalne oraz spektakle i koncerty, które odbywały się w każdy wieczór. Kolejne dni były wypełnione wydarzeniami ogólnodostępnymi, które zaczynały się od godziny 10:00, a kończyły nawet
o 23:00 koncertem lub spektaklem.
Campus Polska
Fot. Kamila Bik. Spotkanie z uczestniczkami Powstania Warszawskiego. Od lewej Anna Przedpełska-Trzeciakowska oraz Wanda Traczyk-Stawska

Długo przed przyjazdem zastanawiałem nad tym czym jest Campus Polska Przyszłości i czym powinien być. Przyznam, że spodziewałem się zwykłej „gadaniny” polityków, która niczego nowego nie wniesie, ale okazało się zupełnie inaczej. Młodzi ludzie oczekiwali bardzo jasnych odpowiedzi na zadawane im pytania, co w większości udało się uzyskać.

Dziś, gdy już wróciłem mogę śmiało po wielu rozmowach i przemyśleniach stwierdzić, że Campus będzie swego rodzaju impulsem do działań dla wielu młodych w ich najbliższym otoczeniu. Nie jestem pewny, czy to akurat dobre określenie, ale chyba najbliższe temu, co usłyszałem i co mogę wywnioskować.
Campus Polska
Fot. Kamila Bik. Spotkanie z Konradem Ciesiołkowiczem

Emocje jakie towarzyszyły w trakcie trwania Campusu są nie do opisania. Poznanie nowych przyjaciół, rozmowy z wieloma wybitnymi ekspertami w swoich dziedzinach, a przede wszystkim atmosfera, w której nikt nikogo nie ocenia, która może się nawet kojarzyć z filmami amerykańskimi, gdzie akcja toczy się właśnie na campusie.

Wiele osób stwierdziło, że nie wyobraża sobie, aby Campus Polska Przyszłości miał mieć jedną edycję i na szczęście na zakończeniu Campusu mogliśmy usłyszeć od Rafała Trzaskowskiego w przemowie końcowej, że następna edycja będzie miała miejsce na pewno.
Campus Polska
Fot. Kamila Bik. Spotkanie prawo do czystego powietrza. Prowadzi Agnieszka Warso-Buchanan

Kto wie? Może doczekamy się edycji Campus Polska Przyszłości Rzeszów 2022?