Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, zaprasza wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat do zapisów na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w semestrze zimowym 2021-2022. Zapisy online rozpoczynają się 20 września 2021 o godz. 10.00.
Na zajęcia mogą się rejestrować wyłącznie uczniowie szkół podstawowych w wieku 7-12 lat z całego województwa podkarpackiego. Organizatorem projektu jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza". W semestrze zimowym zajęcia realizowane są w ramach projektu "SPINaj naukę" dofinansowanego z programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki" Ministra Edukacji i Nauki. Partnerem strategicznym projektu jest Pratt & Whitney Rzeszów, natomiast partnerem głównym jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Od marca 2018 projekt wspiera także Uniwersytet Rzeszowski.

W semestrze zimowym wykłady oraz warsztaty prowadzone będą nadal w formie online. W minionym semestrze ze względu na epidemię koronawirusa i wprowadzone obostrzenia, zajęcia DUT zostały przeniesione do sieci. Wszyscy zarejestrowani studenci mogli korzystać z wykładów online i dodatkowych zajęć dostępnych także dla innych zainteresowanych: Naukowej Niedzieli Online oraz Naukowej Niedzieli na żywo. Organizatorzy mając na uwadze bezpieczeństwo studentów i fakt, że taka formuła zajęć sprawdziła się bardzo dobrze w minionym semestrze, a także z racji na realizację działań DUT w ramach projektu „SPINaj naukę” postanowili utrzymać tę formę jeszcze w semestrze zimowym. Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza ma jednak nadzieję, że jest to ostatni semestr prowadzony w całości w formie zdalnej i już na wiosnę powrócą z zajęciami stacjonarnymi.

Liczba miejsc na wykłady online będzie nieograniczona, natomiast w grupach warsztatowych będzie dostępne 135 miejsc oraz tak jak poprzednio obowiązywać będzie kolejność zgłoszeń. Zapisy na warsztaty będą dostępne tylko dla dzieci, które wcześniej zapiszą się na wykłady online.

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT - wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT).

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie
Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie


Rejestracja będzie aktywna od 20 września od godz. 10.00 do 27 września 2021 (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy na wykłady online. Tylko osoby zapisane na wykłady mogą zapisywać się na warsztaty online w późniejszym terminie (który zostanie podany do wiadomości osobom zapisanym na wykłady online).

Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywają się w soboty. Osobom biorącym udział w warsztatach organizatorzy zapewniają materiały na każde zajęcia. Zasady rekrutacji i jej poszczególne etapy dostępne są na stronie organizatora https://dolinawiedzy.pl/dut/uczelnia/rejestracja/

W semestrze zimowym uczestnicy wykładów dowiedzą się z czego byli znani Wikingowie i jakim sposobem udało im się dotrzeć do wybrzeży Ameryki Północnej 500 lat przed Kolumbem. Studenci nauczą się również tego jak czerpać inspiracje z natury i otaczającego nas świata dążąc przy tym do stania się inżynierem lub naukowcem. Dzieci będą zastanawiać się również nad tym jakim językiem komunikują się zwierzęta oraz po co w zasadzie potrzebne są olbrzymie wiatraki czy turbiny napędzane strumieniem wody.
Z kolei warsztaty online poprowadzą naukowcy z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Odbędzie się pięć spotkań online w terminie od listopada do lutego. Każde spotkanie to 1,5 h wspólnego eksperymentowania. Podczas zajęć uczestnicy zbudują własne urządzenie, dzięki któremu zaobserwują jak w najprostszy sposób wprawić obraz w ruch, dowiedzą się „co w brzuchu burczy” tworząc przy tym model układu pokarmowego, a także zbudują własny samochód. Nie zabraknie również eksperymentów z efektem specjalnym, podczas których może coś zniknąć, zmienić kolor czy nawet wybuchnąć!

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowane są przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, która od 2009 roku prowadziła Politechnikę Dziecięcą. Fundacja chcąc rozszerzać tematykę zajęć podpisała umowę z Uniwersytetem Rzeszowskim na podstawie, której powstał DUT. Zapisy prowadzone są w Rzeszowie.

Zajęcia DUT mają na celu pokazanie małym studentom, że nauka to nie tylko książki, ale także doskonała zabawa. Zajęcia prowadzą naukowcy, wykładowcy oraz popularyzatorzy nauki z całej Polski, którzy poprzez wykłady czy pokazy z interesującymi eksperymentami, inspirują dzieci do poszerzania horyzontów i samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki.

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila info@dolinawiedzy.pl lub pod nr tel. 17 888 60 03. Zapraszamy również na https://www.facebook.com/DolinaWiedzy