W dniach 17-19 września 2021 r. w hotelu Antyczny Dwór w Rudnej Małej odbyły się Warsztaty Liderów Klubów Europejskich „Kuźnica”. Skierowane były one do młodych aktywistów i działaczy społecznych z terenów Podkarpacia i nie tylko, pragnących aktywnie uczestniczyć w życiu swoich „małych ojczyzn”.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Kuźnica im. Hugona Kołłątaja, której celem jest szerzenie wartości europejskich oraz kształcenie lokalnych liderów.

- Celem Fundacji jest szerzenie idei proeuropejskiej oraz wykształcenie wśród młodych ludzi kadr, którzy już niedługo zamienią starsze pokolenie w kreowaniu naszego świata - mówi Radosław Kosak, Prezes Rzeszowskiego Klubu Europejskiego ,,Kuźnica".

Jak tłumaczył Jan Klemt, prezes Fundacji: - Rządzące dotychczas pokolenie, po wywalczeniu wolnej Polski, zapomniało, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Dlatego tak ważne jest, aby jego ostatnią misją było wychowanie nowego pokolenia, które będzie w stanie wprowadzić Polskę i jej obywateli w kolejne stulecie.

Warsztaty Liderskie Fundacji Kuźnica w Rudnej Małej
Uczestnicy i goście warsztatów Fundacji Kuźnica w Rudnej Małej


Zapytany o to, jakie powinno być, jego zdaniem, nowe pokolenie, powołał się na słowa nieżyjącego już byłego ministra spraw zagranicznych i działacza społecznego, Władysława Bartoszewskiego: - „Warto być przyzwoitym” - tak mawiał Władysław Bartoszewski, który dla młodych ludzi jest często postacią zapomnianą. A przecież bez zwykłej przyzwoitości nie można być dobrym liderem – wyjaśniał.

Podczas trzydniowych warsztatów, grupa kilkudziesięciu osób z Podkarpacia, a także i m.in. Lubelszczyzny, uczestniczyła w zajęciach oraz dyskusjach prowadzonych przez ekspertów związanych z Europe Direct, a także doświadczonych samorządowców, którzy tłumaczyli zgromadzonym, w jaki sposób organizacje pozarządowe i lokalni aktywiści mogą współpracować z samorządem terytorialnym.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Wójt Gminy Biłgoraj, Wiesław Różyński, a także Wójt Gminy Świlcza, Adam Dziedzic. Ten ostatni zwrócił się z apelem do młodych ludzi: - Nie możecie liczyć, że ktoś poda wam coś na tacy. Musicie sami o to walczyć, a wręcz wyszarpać to przysłowiowymi pazurami! - żartował.

Warsztaty Liderskie Fundacji Kuźnica w Rudnej Małej
Adam Dziedzic, Wójt Gminy Świlcza odpowiada na pytania uczestników warsztatów Fundacji Kuźnica w Rudnej Małej


Oprócz zajęć teoretycznych i paneli dyskusyjnych, uczestnicy brali również udział w Turnieju Klubów Europejskich o puchar Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Rywalizowali oni zarówno w konkurencjach sprawdzających ich wiedzę ogólną, jak i sprawność.

Członkowie zwycięskich drużyn, poza pamiątkowymi medalami, otrzymali też bony pieniężne, które zostaną przeznaczone na projekty powstających w ich gminach Klubów Europejskich Fundacji Kuźnica. Uczestnicy odebrali nagrody z rąk radnego Miasta Rzeszowa, Mateusza Maciejczyka, z którym mogli oni później porozmawiać oraz wymienić uwagi podczas uroczystej kolacji.

- Każdy nowoutworzony klub po założeniu na dzień dobry dostaje 1000 zł - podkreśla Radosław Kosak. Grant można wydać na projekt społeczny Fundacji.

Warsztaty Liderskie Fundacji Kuźnica w Rudnej Małej
Warsztaty Liderskie Fundacji Kuźnica w Rudnej Małej


Warsztaty stanowiły zapowiedź i wprowadzenie do innego wydarzenia, jakim będzie Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi. Odbędzie się ona w tym samym miejscu w dniach 11-14 listopada 2021 r.

Zapisać się można na nie za pośrednictwem formularza kontaktowego na stronie Fundacji a także telefonicznie u jednego z jej przedstawicieli, Radosława Kosaka, pod numerem 723 939 760.

Liczba miejsc jest ograniczona.