Ruszyła wiosenna odsłona XII edycji akcji HELPERS’ GENERATION, w którą włączają się studenci z całej Polski, by nieść pomoc Pacjentom chorującym na nowotwory krwi. Pomimo że nie mogą przeprowadzić stacjonarnych akcji rejestracji na swoich uczelniach, to nie poddają się i nadal będą rejestrować potencjalnych Dawców szpiku – online!
W wiosennej odsłonie projektu bierze udział 58 uczelni z całej Polski a akcję koordynować będzie 108 studenckich liderów. Wirtualne akcje na uczelniach, przeprowadzane pod hasłem #HelpersGonnaHelp, potrwają od 1. do 18. kwietnia.

Studenci działają – i pomagają!

Propagowanie wiedzy o idei dawstwa szpiku oraz rejestracja nowych potencjalnych Dawców szpiku to główne cele studenckiego projektu HELPERS’ GENERATION. Projektu, który niesie realną pomoc osobom, dla których często jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy szpiku.

Dzięki dotychczasowym edycjom, studenci zorganizowali łącznie 1272 Dni Dawcy Szpiku, podczas których zarejestrowali aż 131 961 potencjalnych Dawców. Spośród nich 960 osób zostało Dawcą faktycznym, oddając krwiotwórcze komórki macierzyste dla swojego “bliźniaka genetycznego”. Jednym z nich jest Tomasz Mońka, który do bazy Dawców Fundacji DKMS dołączył podczas studenckiej akcji HELPERS’ GENERATION.

W ostatnich dniach stał się także 9-tysięcznym Dawcą z fundacji, który oddając krwiotwórcze komórki, pomógł osobie chorej na białaczkę. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie 1993 studenckich liderów, którzy nie tylko koordynowali projekt i rejestrowali potencjalnych Dawców, ale przede wszystkim edukowali, obalali mity i uświadamiali innych, jak niewiele trzeba zrobić, żeby komuś pomóc. W tegoroczną wiosenną edycję projektu zaangażowało się kolejnych 108 studenckich liderów.

Wiosenna edycja – rejestracja online

Poprzednia, zimowa odsłona XII edycji projektu, ze względu na pandemię COVID-19, odbyła się online – i w takiej formule przebiegać będzie także wiosenna akcja HELPERS’ GENERATION. Podczas grudniowej rejestracji, przeprowadzonej przez studentów, do bazy Dawców szpiku Fundacji DKMS dołączyło ponad 3500 osób.

Nawet pandemia nie stanowi przeszkody, gdy stawką jest życie i zdrowie Pacjentów walczących z nowotworami krwi.
Ania Prochera, studentka Uniwersytetu Szczecińskiego, jest jedną z liderek wiosennej edycji akcji HELPERS’ GENERATION. Wspólnie z koleżanką będzie edukować swoich kolegów i koleżanki na temat idei dawstwa szpiku, a także zachęcać do zostania potencjalnym Dawcą.

- Akcję HELPERS’ GENERATION przeprowadzam razem z moją koleżanką, która jest również liderką tego projektu. Wykorzystujemy Social Media do edukowania i promowania idei dawstwa szpiku. Na Facebook’u utworzyłyśmy specjalne grupy - dla wolontariuszy oraz dla całej uczelni, na których informujemy, czym jest Fundacja DKMS, w jaki sposób można dołączyć do grona potencjalnych Dawców szpiku oraz wolontariuszy, i jak wygląda sam proces rejestracji. W akcję włączył się również nasz uniwersytet, który udostępnia posty, ale jest także sponsorem w konkursie, który odbędzie się na koncercie zespołu Tetas de Madera, zrealizowanym w formie streamingu. Na wydarzenie zapraszamy wszystkich studentów, ale nie tylko! Do akcji włączyli się też nasi wykładowcy, którzy na zajęciach opowiadają o akcji i zachęcają do wzięcia w niej udziału. – Mówi Anna Prochera, studentka Uniwersytetu Szczecińskiego, liderka projektu HELPERS’ GENERATION.

- Kilka razy usłyszałam od wolontariuszy, że ich znajomi lub rodzina myśleli, iż rejestracja do bazy Dawców szpiku Fundacji DKMS jest skomplikowana, a przecież to tylko kilka minut, żeby zostać potencjalnym Dawcą szpiku. Pracujemy nad tym, aby cały Uniwersytet Szczeciński miał świadomość, jak niewiele trzeba zrobić, by komuś pomóc. A pomaganie, zwłaszcza w tym trudnym dla wszystkich czasie, daje ogromną satysfakcję i przede wszystkim niesie realną pomoc. – Dodaje Anna Prochera, projektu HELPERS’ GENERATION.

Jak można włączyć się do akcji?

Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego Collegium Humanum w Rzeszowie zdecydowała się wesprzeć fundację DKMS. Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego odbędzie się wśród studentów, pracowników uczelni ale także wszystkich chętnych osób. Akcja zostanie przeprowadzona w ramach projektu HELPERS' GENERATION w ramach której został Zastępca Przewodniczącej URSS w Rzeszowie.

Wszelkie zainteresowane osoby, proszone są o poinformowanie Lidera projektu, który przekaże w jaki sposób oraz kiedy możecie odebrać pakiety rejestracyjne i odpowie na pytania.

- Jako Samorząd Studencki od zawsze kierujemy się tym, że powinniśmy pomagać wszystkim tym którzy tego potrzebują. Nie tylko na naszej uczelni ale także w otoczeniu. Właśnie dlatego, kierując się troską o tych którzy tego najbardziej potrzebują, zdecydowaliśmy się przeprowadzić akcję na naszej uczelni, oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Akcję przeprowadzamy nie tylko poprzez dystrybucję pakietów rejestracyjnych wśród chętnych ale również zachęcamy do rejestracji online - mówi Sebastian Krauz, Zastępca Przewodniczącej Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Collegium Humanum filii w Rzeszowie oraz lider projektu HELPERS’ GENERATION.

Kontakt do Lidera projektu:
E-mail: sebastian.krauz@humanum.pl
Facebook: Sebastian Krauz (https://www.facebook.com/mlodykrauzik)
Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.