Mieszkańcy Rzeszowa już od kilkunastu lat narzekali na stale znikające tzw. tereny zielone z naszego miasta. Tymczasem okazuje się, że wśród Polskich miast stolica Podkarpacia wypada całkiem solidnie.
Stolica Podkarpacia może się pochwalić, oprócz dynamicznego rozwoju w przeciągu ostatnich kilkunastu lat, także pięknymi pasami zieleni. Szczególnie jest to zauważalne, jeśli chodzi o kompozycje roślin w miejscach publicznych. A może być jeszcze piękniej, ponieważ władze miasta są w trakcie realizacji budowy co najmniej dwóch ogrodów kieszonkowych.

W Rzeszowie zdecydowanie jest za mało lasów

Kilka dni temu na portalu "TuWartoMieszkać.pl" ukazało się bardzo ciekawe zestawienie uwzględniające 66 największych polskich miast. Portal podzielił je na dwie części. W pierwszej uwzględnił udziałów terenów zielonych w powierzchni miasta, włączając w to lasy. Zaś w drugiej wyłączył lasy, biorąc pod uwagę tylko pozostałe tereny zielone.

Biorąc pod uwagę ten pierwszy czynnik Rzeszów nie wypada wcale dobrze, nie jest zauważalny bowiem nawet w pierwszej 10. Największy procentowy udział lasów w swojej powierzchni mają takie miasta jak Sopot - 58,5 proc.; Zielona Góra – 53,1 proc.; oraz Gdynia – 45 proc.

Zatem mieszkańcy stolicy Podkarpacia, jeśli chcą korzystać z uroków polskich lasów muszą wyjechać poza miasto, ponieważ tu nie ma prostu czego szukać.

Nie jest jednak wcale tak źle, jeśli chodzi o tereny zielone w Rzeszowie

Jednakże portal w swoim zestawieniu wziął pod uwagę także drugi czynnik, a mianowicie pozostałe tereny zielone, wyłączając z niego lasy.

I tu o dziwo wystarczyło właśnie wyłączyć tę jedną danę, a okazuje się, że Rzeszów wypada zaskakująco wysoko. Stolica Podkarpacia zajmuje bowiem zaszczytne drugi miejsce - 13,4 proc.

Wyprzedza nas wyłącznie Chorzów, które takich terenów jak parki, zieleńce i zieleń osiedlowa ma swoim obrębie nieco ponad 20 proc. Z kolei na trzecim miejscu znajdują się Siemianowice - 9,6 proc.

Co ciekawe, Sopot, w poprzednim zestawieniu na pierwszym miejscu, w tym jest na szóstym – z udziałem zieleni na poziomie o połowę mniejszym niż Rzeszów, tylko 6,5 proc.

Pełen ranking miast, jeśli chodzi o udział zieleni znajdziecie Państwo tutaj: Najbardziej zielone polskie miasta