8 października o godz. 19:03 w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się 9. Najazd Awangardy na Rzeszów. Spotkanie podkarpackich poetów ze specjalnym udziałem Krzysztofa Karaska organizowane jest w ramach ogólnopolskiego projektu Przestrzenie Sztuki.
Najazd Awangardy na Rzeszów to coroczna impreza organizowana przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Klub Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Sekcję Twórczości Literackiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, której celem jest prezentacja i popularyzacja twórczości poetów z Podkarpacia. Jej pomysłodawcą jest poeta i literaturoznawca dr Stanisław Dłuski.

W tym roku gościem honorowym Najazdu Awangardy na Rzeszów będzie Krzysztof Karasek – jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Nowej Fali (jego przyjazd na zeszłoroczną edycję imprezy uniemożliwiła pandemia). Wiersze wybrzmią w interpretacji aktorów Teatru im. W. Siemaszkowej Justyny Król i Józefa Hamkało.

9. Najazd Awangardy na Rzeszów odbędzie się w ramach ministerialnego programu Przestrzenie Sztuki, którego celami są m.in. aktywizacja i poszerzanie możliwości działania artystów niezależnych oraz wzmacnianie partnerstwa lokalnych środowisk artystycznych.

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany z środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.