Co jakiś czas policja w Rzeszowie dostaje informacje o kolejnych oszustwach. Tym razem zastosowano metodę o nazwie spoofing.
Spoofing to nowa metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu je odbierający.

Mieli mieć szybki zysk, a zamiast tego wyczyszczono im konta

Pokrzywdzeni nawiązało współpracę z "portalami inwestycyjnymi". Jednak po pewnym czasie okazało się, że kontaktowali się z nimi oszuści. Zaproponowali pośrednictwo w korzystnym zainwestowaniu posiadanych oszczędności.

Pokrzywdzeni uwierzyli w możliwość szybkiego zysku i wpłacili na wskazane konto kilkaset złotych. Następnie skłonieni przez rozmówcę, zainstalowali również zdalny pulpit. Gdy sprawcy uzyskali dostęp do ich kont, z jednego zniknęło kilka tysięcy złotych.

Z kolei straty drugiego oszukanego w ten sposób mężczyzny były jeszcze większe. Przestępcy nie tylko wyłudzili od niego pieniądze, ale zaciągnęli na dane pokrzywdzonego kredyt.

Policja ostrzega przed tego typu oszustwami

Policjanci przypominają!:
  • 1. Korzystając z bankowości elektronicznej, każdy użytkownik musi uważać komu i jakie dane przekazuje.

  • 2. Nie wolno korzystać z podejrzanych formularzy logowania, czy podsyłanych linków wymuszających podanie danych umożliwiających dostęp do kont.

  • 3. Najskuteczniejszą, najprostszą i najbardziej zalecaną metodą przeciwdziałania tego typu wyłudzeniom jest DODATKOWA WERYFIKACJA. Należy jednak pamiętać, aby nie robić tego telefonując pod wskazany przez rozmówcę numer i nie należy logować się do przesyłanych podczas rozmowy linków.

  • 4. Sprawcy telefonują z numerów łudząco podobnych do numerów infolinii. Należy rozłączyć się i rozmówcę zweryfikować dzwoniąc na numer infolinii banku lub do pracowników placówki, korzystając z dostępnych numerów telefonów banku. Właściwy numer infolinii swojego banku znajdziemy na przykład na karcie bankomatowej.

  • 5. Pamiętajmy, aby logować się tylko przez autoryzowane strony banków lub dedykowane aplikacje. Podejmując decyzję o inwestycjach, zweryfikujmy wcześniej platformę inwestycyjną zbierając dodatkowe informacje.