W sobotę, 9 października, w w okolicy fontanny multimedialnej w Rzeszowie odbyły się główne wydarzenia Pikniku Nauki Eksploracje. W Pikniku wzięły udział uczelnie, szkoły, instytucje i organizacje popularyzujące wiedzę z Polski i podkarpacia.
W programie od godziny 11 do 17 na ponad 70 stoiskach znaleźć można było m.in. pokazy, warsztaty, mini-wykłady, konkursy i ekspozycje z takich dziedzin jak fizyka i astronomia, matematyka, biologia, chemia, medycyna, lotnictwo i wiele innych. Podziwiać można było łaziki marsjańskie, pojazdy elektryczne, modele anatomiczne.

Przez mikroskopy można było podejrzeć świat w znaczy powiększeniu. Zaś wszechświat można było oglądać przez teleskopy.Jutro w budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Leszka Czarnego 4 odbędzie sie Medyczna Niedziela. Od godziny 10 na chętnych czekają m.in. warsztaty i wykłady z anatomii, histologii, fizjoterapii oraz zdrowego żywienia oraz zabawy dla dzieci.

Piknik Nauki Eksploracje w Rzeszowie
Plakat Pikniku Nauki Eksploracje w Rzeszowie


Celem Pikniku Nauki Eksploracje jest popularyzacja nauki i techniki oraz propagowanie interaktywnego modelu przekazywania wiedzy oraz promocja idei powstania centrum nauki na Podkarpaciu..

Organizatorami Pikniku są Politechnika i Uniwersytet Rzeszowski oraz Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy ExploRes i Stowarzyszenie Ekoskop.