Nieco ponad 1,1 mln zł rzeszowski ratusz planuje wydać na wykonanie oświetlenia świątecznego. To jednak nieco mniej niż w poprzednich latach.
Władze Rzeszowa co roku słynęły z faktu, że nie szczędziły pieniędzy na zdobienie miasta w świąteczne dekoracje. Ratusz co roku przeznaczał co raz to większe sumy na zdobienie ulic oraz rynku.

W 2018 roku było to już 1,1 mln zł, zaś w 2019 roku wydano na ten cel 1,2 mln zł. Z kolei w tamtym roku przeznaczono na zdobienie miasta kwotę w wysokości 1,3 mln zł.

W tym roku nieco mniej na oświetlenie świąteczne w Rzeszowie?

W czwartek 14 października Urząd Miasta Rzeszowa ogłosił kolejny przetarg na wykonanie świątecznych dekoracji.

Jednak teraz w planowanym budżecie zaplanowano nieco mniej pieniędzy na ten cel, bo ponad nieco ponad 1,1 mln zł. Czyżby to oznaczało, że Konrad Fijołek zmienił podejście swojego poprzednika w tym aspekcie?

- Czekamy na oferty od wykonawców, wtedy też będziemy podejmować stosowne decyzje co do kwot przeznaczonej na ten cel. Jak zwykle chcemy mieszkańców naszego miasta czymś zaskoczyć, oczywiście w pozytywnym aspekcie - tłumaczy Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Jakie dekoracje pojawią się w tym roku na rzeszowskich ulicach?

Na Rynku tradycyjnie pojawi się choinka o wysokości 16,5 metra. Ma tam też powstać szeroka na 8 m i wysoka na 6 m dekoracja wolnostojąca 3D w formie zamku z przejściem.

Dekoracje wolnostojące pojawią się też na: ul. 3 Maja - w formie świetlnej huśtawki zamkniętej w lampionie, Skwerze Górskiego – w formie bałwanka rzucającego śnieżkami, zieleńcu na wysokości Galerii Rzeszów (ul. Marszałkowska) - w formie św. Mikołaja stojącego na nartach, rondzie Jana Pawła II – na wysepce w formie napisu „Rzeszów” okraszonego kokardą w towarzystwie prezentów, rondzie Pobitno - w formie prezentów z kokardami.

Ponadto ozdoby świetlne pojawią się na Rynku, ul. Kościuszki, ul. Mickiewicza, ul. Grunwaldzkiej, placu Farnym, ul. Matejki, ul. Sokoła, ul. 3 Maja, ul. Jagiellońskiej, al. Piłsudskiego, ul. Słowackiego, ul. Pola, ul. Poznańskiej, ul. Marszałkowskiej, wiadukcie Tarnobrzeskim, rondzie Jana Pawła II, al. Cieplińskiego, ul. Lisa-Kuli, moście Zamkowym, ul. Grottgera, ul. Asnyka, ul. Krakowskiej, wiadukcie Śląskim, ul. Hetmańskiej, rondzie Żołnierzy 10 Sudeckiej Dywizji Piechoty, rondzie przy szpitalu MSWiA i rondzie Pileckiego.

Montaż iluminacji ma nastąpić do końca listopada, zaś ich wynajem ma trwać od 1 grudnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r. Z kolei demontaż ozdób ma nastąpić do 14 lutego 2022 r.

Oferty od wykonawców mamy poznać 9 listopada.