Około pół roku temu zakończyły się badania archeologiczne związane z rozbudową ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie, dopiero w przyszłym roku mają ruszyć te właściwe prace. Co jest powodem takich opóźnień?
Przypomnijmy, z końcem marca bieżącego roku zakończyły się badania archeologiczne niezbędne przed ruszeniem rozbudowy ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie. Wtedy to miejskie władze przekonywały, że odpowiednia dokumentacja projektowa jest już gotowa, jednakże przed ogłoszeniem przetargu musi tam wejść tam wojewódzki konserwator zabytków.

W wyniku badań znaleziono bowiem bardzo ciekawe znaleziska. Archeolodzy odkryli m.in. pozostałości XVII-wiecznej Bramy Sandomierskiej. Odnaleźli także zachowany granitowy trakt z czasów galicyjskich.

Wówczas w ocenie ratusza bowiem to od tego organu zależało, czy któreś ze znalezisk będzie warte zachowania, a w związku z tym, kiedy miasto ogłosi przetarg na przebudowę jednego z głównych deptaków. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Rzeszów. Co z przebudową ul. Grunwaldzkiej?

W dokumentacji muszą się znaleźć pewne zmiany

Teraz w ratuszu słychać, że po zakończeniu prac archeologicznych powstał raport, który trafił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wydał on zalecenia, które trzeba ująć w dokumentacji projektowej.

Konserwator nakazał m.in. zaakcentowanie, w części ulicy Grunwaldzkiej ułożenia fragmentu starej kostki, która miałaby się znaleźć w rejonie skrzyżowań ulicy Grunwaldzkiej z: ulicą Matejki oraz z ulicą Kopernika.

Zmiany mają dotyczyć także Pomnika Grunwaldzkiego, który znajdował się na skrzyżowaniu ulicy Grunwaldzkiej z ul. Bernardyńską. Teraz Urząd Miasta Rzeszowa ma nadzieję, że właściwa dokumentacja zostanie przygotowana najpóźniej do końca tego roku.

- Te zmiany będzie musiał jeszcze raz zaakceptować konserwator zabytków. Wówczas to będzie można ogłosić przetarg na przebudowę tej ulicy - mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Ulica Grunwaldzka ma być przebudowana na wzór ulicy Kościuszki

W założeniach modernizacja ul. Grunwaldzkiej ma wyglądać niemal identycznie, jak to miało miejsce w przypadku przebudowy ul. Kościuszki oraz 3 maja.

Będzie tam wymieniona instalacja, zostanie wymieniona także nawierzchnia, pojawi się także mała architektura. Po zakończeniu wszystkich prac to ma być jedna z reprezentatywnych ulic stolicy Podkarpacia.