To będzie kolejny krok w kierunku powstania Szpitala Uniwersyteckiego. UR oraz gmina Świlcza podpiszą niebawem umowę ws. przekazania gruntów pod tę ważną inwestycję.
Przypomnijmy, w połowie maja zrobiono pierwszy krok w kierunku powstania Szpitala Uniwersyteckiego. Wspólną deklarację na powstanie tej jakże niezwykle ważnej inwestycji podpisali Przemysław Czarnek - Minister Edukacji i Nauki, Ewa Leniart - Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

- Konieczność budowy szpitala uniwersyteckiego wydaje się bardziej, niż oczywista. Wierzę, że dzięki zaangażowaniu nas wszystkich, dla których rozwój Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszowa i całego Podkarpacia jest niezwykle ważną ideą zrealizujemy ten potrzebny projekt. Dzięki pomocy Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia, Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego oraz zaangażowanych ekspertów z szeroko pojętych środowisk medycznych stworzymy szpital, który nie tylko otworzy nowy rozdział w życiu Uniwersytetu Rzeszowskiego, ale będzie budował pozycję naukową Podkarpacia i służył mieszkańcom naszego pięknego regionu - mówił prof. Czopek.

Więcej na temat tego wydarzenia pisaliśmy tutaj: Podpisano deklarację na rzecz powstania Klinicznego Szpitala Uniwersytetu Rzeszowskiego

Z kolei na sierpniowej sesji Rada Gminy Świlcza zgodziła się na przekazanie w sumie 35 hektarów ziemi pod budowę Szpitala Uniwersyteckiego. Nowoczesny obiekt ma powstać niedaleko Rzeszowa w pobliżu węzła autostradowego i drogi ekspresowej S19. Inwestycja może kosztować łącznie nawet 1 mld zł.

UR oraz Gmina Świlcza podpiszą umowę na przekazanie gruntów pod budowę

Teraz czas na kolejny krok w kierunku realizacji tej jakże ważnej inwestycji dla całego regionu. W środę 27 października o godz. 12:00 w Gminnym Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z/s w Trzcianie dojdzie do podpisania umowy dotyczącej przekazania gruntów pod budowę szpitala uniwersyteckiego.

- To ważny, kolejny krok w drodze do stworzenia niezbędnego dla dalszego rozwoju nauk medycznych w Uniwersytecie Rzeszowskim szpitala. Inwestycja ze względu na swoją specyfikę i charakter jest ważna nie tylko dla UR, ale również dla naszego regionu. Jestem przekonany, że kolejne kroki zostaną wykonane już niebawem - mówi prof. dr hab. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Tereny, na których ma powstać obiekt zostały przekazane uczelni nieodpłatnie. W uchwale zawarto zapis mówiący o tym, że budowa Szpitala Uniwersyteckiego ma zostać rozpoczęta do 2027 roku. W innym przypadku tereny te wrócą w ręce gminy Świlcza.

Środki na inwestycję mają pochodzić z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego, a także z budżetu państwa. Wiadomo, że budowa Szpitala Uniwersyteckiego została zgłoszona do dofinansowania w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Uniwersytet Rzeszowski w strukturze swojego szpitala przewiduje m.in. 100-łóżkowe Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Psychicznego w aktualnej lokalizacji Kliniki Psychiatrii Ogólnej. Ma ono sprostać potrzebom pacjentów z terenu powiatu rzeszowskiego. Przewidziano także powstanie Kliniki Neurologii, która zapewni kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych.