W tym roku Zarząd Zieleni Miejskiej posadzi w sumie ponad 800 drzew. Na pierwszy z cyklu spacerów miejskich pod hasłem #SadzimyRzeszów, prezydent Konrad Fijołek zaprasza już 6 listopada.
Lokacje nowych nasadzeń mają wybrać mieszkańcy. Dlatego prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zaprasza mieszkańców Rzeszowa do wspólnych spacerów i wybierania miejsc do sadzenia nowych drzew.

- Zapowiadaliśmy wielokrotnie, że będziemy intensyfikować nasadzenia i wiecie Państwo zarówno o nasadzeniach zastępczych, których Rzeszów bardzo dużo przygotował na ten rok, ale także dodatkowej zmianie budżetowej, której dokonaliśmy, przygotowaliśmy środki na zakup większych sadzonek drzew. Kumulujemy te źródła finansowana po to, żeby dokonać dużych nasadzeń na terenie miasta Rzeszowa właśnie tej jesieni. I zgodnie z tym, co zapowiadałem, do tego procesu decyzyjnego włączamy i zapraszamy mieszkańców Rzeszowa. Zapraszamy do tego, żeby wskazywali i podpowiadali nam, gdzie powinny znaleźć się nasadzenia drzew, żeby wypełniać nasze miasto przestrzenią zieloną - powiedział prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek.

Trasa spaceru z prezydentem #Sadzimy Rzeszów, rozpocznie się w Rynku, następnie ul. Słowackiego do Fontanny Multimedialnej, ul. Zamkową, Moniuszki, Cieplińskiego, Pułaskiego, do Parku Jedności Polonii z Macierzą, ul. Sondeja, ul. Ks. Jałowego, do Placu Farnego.

- Będziemy się starali pokazać Państwu miejsca, gdzie jeszcze tej jesieni na tych ulicach pojawią się nowe drzewa. Będzie to 66 drzew. Lipy, dęby, buki, czyli gatunki drzew rodzimych, o dużych parametrach, czyli średnicy pnia od 18 do 30 cm i wysokości nawet 4,5 m. Ale przede wszystkim chcemy zapytać Państwa o to, w których miejscach widzieliby Państwo nowe miejsca pod nasadzenia drzew - powiedziała Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej
Kuba Kluz


Na sobotnim spacerze będzie obecna zarówno dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, Aleksandra Wąsowicz - Duch jak i pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej, którzy na mapie cyfrowej będą sprawdzali wybrane przez mieszkańców lokalizacje.

Prezydent zaprosił również na Rzeszowskie Forum Zieleni do Urban Lab Rzeszów, 2 listopada o godzinie 17.00. Na otwartą dyskusję na temat zieleni w mieście, krajobrazu miasta, adaptacji miasta do zmian klimatu i retencji.