Na ten dzień władze Uniwersytetu Rzeszowskiego czekały od dawna - otwarto Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne. Łączy się tutaj sport, edukację, badania oraz naukę.
O szczegółach budowanej od paru lat Hali Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego szerzej pisaliśmy tutaj już z początkiem stycznia: Na finiszu Hala Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego URz

Hala Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego już otwarta


Z kolei w czwartek 4 listopada władze Uniwersytetu Rzeszowskiego w obecności m.in. przedstawicieli rządu, wojewody Ewy Leniart oraz władz miasta dokonały jej uroczystego otwarcia.

- Mamy tutaj przepiękną aparaturę spełniającą najnowocześniejsze standardy. Będzie tu szlifowana forma zawodników na różnym poziomie. To również profesjonalny ośrodek badawczy wyposażony w aparaturę w większości przypadków stanowiącą złoty standard - mówił Dr hab. inż. Krzysztof Przednowek, dyrektor Centrum.

W hali znajdują się m.in. laboratoria do analizy ruchu i fizjologii wysiłku fizycznego zawodników, 200-metrowa bieżnię okrężną 6-torową, 60-metrowa bieżnię prostą 8-torową, rozbieg do skoku o tyczce, skocznia do skoku w dal i trójskoku, rzutnia do pchnięcia kulą, rzutnia do oszczepu, 2 mobilne skocznie do skoku wzwyż oraz 80-metrowa bieżnia rozgrzewkowa.

W centrum znajdują się także sale do odnowy biologicznej z saunami, hydromasażami czy pomieszczenia do badań antydopingowych.

W otwarciu brała udział także Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

- Cieszę się, że w Rzeszowie mamy obiekt sportowy, który wykorzysta polski potencjał lekkoatletyczny, który jest ogromny. Mam nadzieję, że w Centrum będą trenowali zawodnicy, którzy już za trzy lata z Paryża przywiozą nam jeszcze więcej złota niż w tym roku z Tokio - mówiła Anna Krupka.