MZBM w Rzeszowie skutecznie przekonuje mieszkańców do zalet ciepła systemowego a liczba zlikwidowanych piecyków gazowych zbliża się już do dziewięciu tysięcy. - Dziś mamy ciepło systemowe tańsze i bezpieczne - mówi Roman Szczepanek.
- Dawno już odeszły czasy, w których piecyk gazowy w mieszkaniu był szczytem nowoczesności i komfortu - mówi prezes Roman Szczepanek.

W Rzeszowie istnieje już stale rozbudowywaną przez MPEC sieć, która dostarcza ciepło systemowe i korzystamy z niej. To znacznie lepsze rozwiązanie. Dlaczego?

- Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Likwidując piecyki gazowe eliminujemy ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, czyli tzw. czadem - dodaje Szczepanek.

Prezes Roman Szczepanek wymienia inne zalety CCWU (Centralnej Ciepłej Wody Użytkowej): Kolejną korzyścią są oszczędności finansowe. Gaz jest drogi i drożeje. Po drugie i bardzo ważne osiągamy znaczące efekty ekologiczne, ale także znaczną poprawę komfortu mieszkania w lokalach zarządzanych przez MZBM. Rośnie także wartość metra kwadratowego mieszkania.

Rzeszowski MZBM wyliczył, że od 2002 roku liczba budynków zarządzanych przez spółkę i wyposażona w centralną ciepłą wodę wzrosła pięciokrotnie.

To oznacza, że ograniczono emisję dwutlenku węgla do atmosfery - pochodzącą ze spalania gazu - o około 20 procent, a efekty ekonomiczne to wyeliminowanie kosztów przeglądów i napraw piecyków gazowych.

- Bezpieczeństwo, ekologia i ekonomia. Korzystanie z ciepła systemowego przynosi same korzyści. Przekonujemy do tego nowoczesnego rozwiązania coraz więcej mieszkańców, a efekty doskonałe i łatwo wyliczalne - kończy prezes Roman Szczepanek.

W latach 2002-2020 rzeszowski MZBM zlikwidował 8600 piecyków gazowych w 224 budynkach.

Na lata 2021-2022 zaplanowano likwidację kolejnych 733 piecyków w 26 budynkach. W tym 233 piecyki w 11 budynkach będą likwidowane w ramach projektu pod nazwą "Wymiana
źródeł ciepła na terenie ROF" prowadzonego przez Rzeszowski Obszar Funkcjonalny. To stowarzyszenie 13 podrzeszowskich gmin i Rzeszowa.

Na okres od 2022 do 2028 roku MZBM także ma już plany. Chce zlikwidować kolejne 442 piecyki gazowe w 26 budynkach zarządzanych przez spółkę.

Likwidacja piecyków gazowych w latach 2002-2020 kosztowała ogółem 35,1 miliona złotych. W tym udział Gminy Miasta Rzeszów to 11,1 miliona, a pozostałe środki pochodziły z zasobów wspólnot mieszkańców.