Sylwester: czas hucznych zabaw, szampana, brokatu, licznych porad jak radzić sobie z kacem oraz powracających jak bumerang dyskusji na temat pirotechniki, zwierząt i ich strachu.
O wprowadzenie zakazu używania materiałów pirotechnicznych apelują nie tylko aktywiści i organizacje ekologiczne, ale i właściciele czworonogów, którzy boją się o zdrowie i życie swoich pupili. Coraz częściej słuchać też głosy rodziców dzieci z spektrum autyzmu, dla których huczna sylwestrowa noc może stanowić poważny problem.

Warto pamiętać, że huk fajerwerków jest śmiertelnie groźny także dla dzikich zwierząt a w szczególności ptaków. Corocznie media obiegają zdjęcia martwych ptaków na ulicach polskich i europejskich miast a lokalne portale i grupy dyskusyjne informacje o zaginięciu i poszukiwaniu domowych zwierząt.

Jednak nie tylko zwierzęta cierpią przez fajerwerki. Dzieci ale i dorosłych ze spektrum autyzmu, cechuje nadwrażliwość na dźwięki, zapachy, światło, dotyk. Na sylwestrowe "atrakcje: mogą zareagować agresją, wymiotami, a nawet mogą odczuwać fizyczny ból.

W trosce o osoby z spektrum autyzmu, dobrostan zwierząt, względy ekonomiczne oraz liczbę nieszczęśliwych wypadków z pokazu fajerwerków w sylwestra rezygnują kolejne miasta, m.in. Warszawa, Gdańsk , Sopot, Szczecin, Toruń czy Zakopane a w tym roku również Rzeszów.

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy garść porad możemy ulżyć naszym zwierzakom, tak aby nie przeżywały potwornego stresu w dzisiejszą noc:

1. Jeżeli tylko możecie, to zostańcie w domu,
2. Zamknijcie szczelnie drzwi oraz okna, zasłońcie żaluzje, spuście rolety
3. Nie rezygnujcie z spaceru z pupilem, wybiegane i zmęczone zwierzę to większe szanse na jego spokojny sen. Psa wyprowadź na spacer przed spodziewanym pokazem sztucznych ogni czy też nasilonym sylwestrowym hałasem,
4. W domu zajmijcie zwierzę zabawą, aby odwrócić jego uwagę od dochodzących zza okien dźwięków,
5. Warto włączyć telewizję, radio czy pogłośnić muzykę, aby niwelować docierające hałasy,
6. Odwróćcie uwagę zwierzaka zapachami lub jego ulubionymi smakołykami,
7. Jeśli jesteście nieobecni, umieśćcie czworonoga w zacisznym, bezpiecznym miejscu wraz z ulubionymi zabawkami oraz znanymi mu przedmiotami. Warto też zostawić pupilowi przedmiot posiadający nasz zapach, np. element ubioru
8. Kotom nie utrudniajcie schowanie się do ulubionej kryjówki (szafki, skrytki itp.)