Minister Przemysław Czarnek przebywał 3 stycznia z wizytą na Politechnice Rzeszowskiej, gdzie m.in. obejrzał nową serwerownię, która powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. Całkowita wartość tej inwestycji to 13 174 000 zł.
Oddanie do użytku nowej serwerowni pozwoliło na rozwój infrastruktury teleinformatycznej Politechniki Rzeszowskiej umożliwiającej prace zaawansowanych platform edukacyjnych z uwzględnieniem możliwości prowadzenia zdalnych procesów dydaktycznych w skali całej uczelni, co nie jest bez znaczenia także w czasie trwania pandemii.

Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik podkreślił, że otrzymane środki wzmocniły infrastrukturę informatyczną uczelni:

- Dzięki dofinansowaniu będziemy mogli znacząco zwiększyć jakość i niezawodność usług świadczonych przez Politechnikę Rzeszowską, zarówno dla naszych studentów, jak i dla pracowników. Dotyczy to głównie zdalnego i hybrydowego nauczania oraz systemów dziedzinowych stosowanych na naszej uczelni. Nowa platforma umożliwi także poszerzenie zakresu prowadzonych badań i projektów w obszarze deep learning oraz cyberbezpieczeństwa - mówił Rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Opis inwestycji


W ramach inwestycji zrealizowano następujące prace: zasilanie energetyczne z rozdzielni głównej budynku V, zakup i instalację, dostawę i montaż klimatyzacji precyzyjnej wraz z instalacją hydrauliczną, montaż szaf serwerowych i chłodniczych, uruchomienie systemu dystrybucji i monitoringu zasilania szaf, wykonanie wentylacji mechanicznej, wewnętrznej sieci LAN serwerowni, systemu detekcji pożaru (SAP) i suchego gaszenia pożaru gazem, monitoringu wizyjnego, kontroli dostępu i telewizji dozorowej oraz systemu sygnalizacji włamania i napadu, wykonanie monitoringu środowiskowego i zarządzania infrastrukturą serwerowni.

Przewidziano również zakup i wykonanie instalację: zapór sieciowych, przełączników agregujących, platformy serwerowej systemu wirtualizacji na potrzeby systemów edukacyjnych, dokumentowania procesów dydaktycznych, przetwarzania danych w aplikacjach dziedzinowych uczelni oraz platformy serwerowej.

Nowa serwerownia pozwoli na rozwój infrastruktury teleinformatycznej umożliwiający pracę zaawansowanych platform edukacyjnych, z uwzględnieniem możliwości prowadzenia zdalnych procesów dydaktycznych dla całej uczelni. Możliwe będzie przetwarzanie dużych ilości danych strumieniowo i wydobywanie z nich wiedzy przez zastosowanie zaawansowanych metod sztucznej inteligencji, w tym algorytmów uczenia głębokiego.

Infrastruktura będzie stanowić fundament pozwalający na realizację kształcenia i badań koncentrujących się na wizji Przemysłu 4.0, Internetu Rzeczy oraz nowych dyscyplin nauki.

Nowa serwerownia umożliwi również tworzenie zaawansowanego technologicznie repozytorium ważnych i cennych cykli wykładowych oraz seminariów naukowych pozwalających na przyspieszony rozwój procesów dydaktycznych, naukowych środowiska akademickiego i otoczenia biznesowego.

Zakup nowego sprzętu pozwoli natomiast nadążyć za współczesną technologią i stosowanymi zabezpieczeniami.

Spotkanie ministra z PRz Racing Team


Podczas wizyty na uczelni minister Przemysław Czarnek spotkał się także ze Studenckim Kołem Naukowym Formuła Student "PRz Racing Team", które jest beneficjentem programu MEiN "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje".

Szef MEiN rozmawiał z przedstawicielami koła o ich działalności, m.in. o nagrodzonym projekcie "Analiza układu napędowego oraz hamującego jako potencjalny system wykonawczy bolidu Formuła Student".

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.