Antonov AN-225 "Mrija", największy samolot świata znów wylądował na lotnisku w Jasionce. Z każdym razem przyjeżdżają tłumy ludzi aby go zobaczyć.
W niedzielę 9 stycznia około godz. 8 rano Antonov AN-225 "Mrija" kolejny raz wylądował na płycie lotniska w Jasionce. To już była piąta wizyta tego kolosa na Podkarpaciu.

Transportowy Antonov An-225 jest jednym z największych samolotów w historii i największym samolotem używanym komercyjnie do przewożenia ponadgabarytowych ładunków.
Antonov AN-225 Mrija
Antonov AN-225 "Mrija" Fot. Aeroklub Rzeszowski

- Dziś byliśmy świadkami kolejnego, 5 już lądowania największego samolotu na świecie, AN225 Mriya. Jak obserwujemy, środowisko lotnicze podkarpacia ale i całego regionu pokazuje swoją obecność, wielkość i siłę. Za każdym razem tłumy odwiedzają lotnisko w Jasionce - mówi nam Prezes Aeroklubu Rzeszowskiego Wiesław Pastuła.- Jest mi niezmiernie miło widzieć jak wielu mamy miłośników wszystkiego co jest związane z lataniem. Dla nas, ludzie związanych z Aeroklubem Rzeszowskim codzienność to tzw. małe lotnictwo. Ale już po raz kolejny nasz region odwiedza duże, nawet największe z możliwych - dodaje Prezes Aeroklubu Rzeszowskiego.
Antonov AN-225 Mrija
Antonov AN-225 "Mrija" Fot. Aeroklub Rzeszowski

Dzięki uprzejmości i dobrym kontaktom z PPL Rzeszów Jasionka członkowie ARZ mieli też możliwość zobaczyć z bliska największy samolot. - Dla każdego miłośnika tematu to tzw. "Święty Gral". Każda wizyta samolotu to coś niezwykłego. Tak jak i dzisiaj, 9 stycznia 2022 r. poranne odwiedziny, mimo mroźnej pogody i konieczności śledzenia samolotu na ekranie komputera pokazały niezwykłość samolotu ale i piękno, uroki lotnictwa. To co zgromadzeni mogli zobaczyć możemy zaprezentować w kilkunastosekundowym ujęciu. Żadne film czy zdjęcia nie oddają tego co czuje człowiek z realnym kontakcie z maszyną - mówi Prezes Pastuła.
Antonov AN-225 Mrija
Antonov AN-225 "Mrija" Fot. Aeroklub Rzeszowski

Na początku samolot zaprojektowano w celu przenoszenia wahadłowca kosmicznego Buran oraz części rakiety Energia, jednak z uwagi na zaniechanie programu Buran nie używano go dłużej w tym celu.

Kilka faktów na temat Antonova An-225:
  • Mrija napędzana jest sześcioma silnikami ZMKB Ivchenko-Progress D-18,

  • maksymalna masa startowa to 640 ton - około dziewięciokrotnie więcej niż Boeinga 737 czy Airbusa A320,

  • samolot ma 84 m długości,

  • rozpiętość skrzydeł to 88,4 m,

  • ładownia ma długość 43,35 m i szerokość 6,4 m przy wysokości 4,4 m,

  • prędkość przelotowa samolotu to 800 km na godz.,

  • maksymalny zasięg to 15,4 tys. km, a przy maksymalnym obciążeniu 4,5 tys. km,

  • obsługiwany jest przez załogę składającą się z sześciu osób.Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.