330 – to liczba budynków, w których w latach 2013 – 2021 MPEC Rzeszów zlikwidował niebezpieczne piecyki gazowe i zastąpił je centralną ciepłą wodą użytkową. W tym roku znikną one z 44 kolejnych budynków.
Co roku ciepła woda użytkowa podgrzewana systemowo, zostaje dostarczana do kolejnych mieszkań na terenie Rzeszowa. W latach 2013 - 2021 za sprawą MPEC Rzeszów udało się dzięki temu zlikwidować niebezpieczne piecyki gazowe w 330 budynkach. W samym 2021 r. mowa o 19 obiektach.

- W Rzeszowie pozostało tylko 40 budynków w zarządzie MZBM oraz 4 w zasobach Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w których funkcjonują piecyki gazowe. Wszystkie te budynki planujemy przyłączyć do miejskiej sieci ciepłowniczej już w 2022 r. To duże, lecz niezwykle ważne przedsięwzięcie - przekonuje Lesław Bącal, prezes MPEC Rzeszów.

Działania spółki wspiera Miasto Rzeszów, które dzięki proekologicznym rozwiązaniom oraz decyzjom prezydenta Konrada Fijołka, stawia na walkę ze smogiem i ograniczenie emisji tlenku węgla.

Plusy likwidacji piecyków gazowych


Dlaczego warto zainwestować w miejskie ciepło likwidując piecyki gazowe? Plusów jest kilka.

Pierwszy to bezpieczeństwo. Dzięki ciepłu systemowemu źródło ciepła znajduje się poza mieszkaniem, a to pozwala wyeliminować zagrożenia związane z zatruciem tlenkiem węgla, które może pojawić się przy użytkowaniu piecyka gazowego.

W tym przypadku kłopotem są same zdezelowane piecyki, ale także niedrożne przewody wentylacyjne. Tlenek węgla jest bezbarwny, bezwonny, nieco lżejszy od powietrza, a przy tym silnie trujący. Niestety nie można go wyczuć.

Drugi aspekt to komfort. Mieszkanie podpięte do ciepła systemowego to brak uciążliwości związanych z corocznymi przeglądami piecyków i kanałów spalinowych, brak profilaktycznego rozszczelnienia okien, brak dbania o przewody kominowe czy brak inwestowania w czujniki wykrywające tlenek.

To także, ciepła woda dostępna od razu po odkręceniu kranu (bez oczekiwania na ogrzanie się strumienia), ale również więcej miejsca w kuchni i łazience, którą można dowolnie zagospodarować. Efekt? Widoczna poprawa estetyki pomieszczeń.

Ostatnia kwestia to ekologia i ekonomia. Ciepło sieciowe, które ogrzewa wodę, wytwarzane jest przy pomocy najnowocześniejszych technologii, z zachowaniem wszelkich standardów dotyczących ochrony środowiska.

Dzięki temu uzyskuje się redukcję emisji do atmosfery szkodliwych związków chemicznych. Mówiąc prościej - łatwiej, oszczędniej i ekologiczniej wyprodukować tyle samo ciepła dla mieszkań z systemowym ciepłem niż mieszkań z piecykami gazowymi. Sporo oszczędzają także sami mieszkańcy, którzy stawiając na komfort jednocześnie otrzymują niższe rachunki.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.