330 – to liczba budynków, w których w latach 2013 – 2021 MPEC Rzeszów zlikwidował niebezpieczne piecyki gazowe i zastąpił je centralną ciepłą wodą użytkową. W tym roku znikną one z 44 kolejnych budynków.
Co roku ciepła woda użytkowa podgrzewana systemowo, zostaje dostarczana do kolejnych mieszkań na terenie Rzeszowa. W latach 2013 - 2021 za sprawą MPEC Rzeszów udało się dzięki temu zlikwidować niebezpieczne piecyki gazowe w 330 budynkach. W samym 2021 r. mowa o 19 obiektach.

- W Rzeszowie pozostało tylko 40 budynków w zarządzie MZBM oraz 4 w zasobach Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w których funkcjonują piecyki gazowe. Wszystkie te budynki planujemy przyłączyć do miejskiej sieci ciepłowniczej już w 2022 r. To duże, lecz niezwykle ważne przedsięwzięcie - przekonuje Lesław Bącal, prezes MPEC Rzeszów.

Działania spółki wspiera Miasto Rzeszów, które dzięki proekologicznym rozwiązaniom oraz decyzjom prezydenta Konrada Fijołka, stawia na walkę ze smogiem i ograniczenie emisji tlenku węgla.

Plusy likwidacji piecyków gazowych


Dlaczego warto zainwestować w miejskie ciepło likwidując piecyki gazowe? Plusów jest kilka.

Pierwszy to bezpieczeństwo. Dzięki ciepłu systemowemu źródło ciepła znajduje się poza mieszkaniem, a to pozwala wyeliminować zagrożenia związane z zatruciem tlenkiem węgla, które może pojawić się przy użytkowaniu piecyka gazowego.

W tym przypadku kłopotem są same zdezelowane piecyki, ale także niedrożne przewody wentylacyjne. Tlenek węgla jest bezbarwny, bezwonny, nieco lżejszy od powietrza, a przy tym silnie trujący. Niestety nie można go wyczuć.

Drugi aspekt to komfort. Mieszkanie podpięte do ciepła systemowego to brak uciążliwości związanych z corocznymi przeglądami piecyków i kanałów spalinowych, brak profilaktycznego rozszczelnienia okien, brak dbania o przewody kominowe czy brak inwestowania w czujniki wykrywające tlenek.

To także, ciepła woda dostępna od razu po odkręceniu kranu (bez oczekiwania na ogrzanie się strumienia), ale również więcej miejsca w kuchni i łazience, którą można dowolnie zagospodarować. Efekt? Widoczna poprawa estetyki pomieszczeń.

Ostatnia kwestia to ekologia i ekonomia. Ciepło sieciowe, które ogrzewa wodę, wytwarzane jest przy pomocy najnowocześniejszych technologii, z zachowaniem wszelkich standardów dotyczących ochrony środowiska.

Dzięki temu uzyskuje się redukcję emisji do atmosfery szkodliwych związków chemicznych. Mówiąc prościej - łatwiej, oszczędniej i ekologiczniej wyprodukować tyle samo ciepła dla mieszkań z systemowym ciepłem niż mieszkań z piecykami gazowymi. Sporo oszczędzają także sami mieszkańcy, którzy stawiając na komfort jednocześnie otrzymują niższe rachunki.