Wariant omikron jest bardziej zaraźliwy; mierzymy się z nową sytuacją, dlatego wprowadzamy zmiany i ulepszenia w strategii walki z wirusem - napisał w piątek premier Mateusz Morawiecki. Wymienił w tym kontekście zwiększenie bazy łóżek, większe możliwości testowania i skrócenie kwarantanny do 7 dni.
- Piąta fala koronawirusa stała się faktem, jednak różni się od poprzednich. Wariant omikron jest bardziej zaraźliwy od innych. Każdy kraj bije rekordy zakażeń. Mierzymy się z nową sytuacją i chcemy się do niej przygotować jak najlepiej. Dlatego wprowadzamy zmiany i ulepszenia w naszej strategii walki z wirusem - napisał Morawiecki na Facebooku.

Wśród wprowadzonych zmian wymienił m.in. zwiększenie bazy łóżek dla chorych na Covid-19 - w I etapie do 40 tys., w II etapie - do 60 tys., w III etapie - hospitalizacja w każdym szpitalu w miarę zapotrzebowania.

Premier podkreślił, że zwiększone również zostaną możliwości testowania. - Wprowadzamy darmowe, opłacone przez NFZ, testy antygenowe w aptekach bez skierowania, wpisywane do systemu ewidencyjnego wjazdu do Polski - przekazał Morawiecki.

- Ograniczamy kontakty społeczne - wprowadziłem zalecenie pracy zdalnej dla wszystkich instytucji publicznych i zachęcam do tego również sektor prywatny. Bądźmy odpowiedzialni - każdy kontakt to potencjalne ryzyko zakażenia - zaapelował również szef rządu.

Premier zaznaczył, że każdy powyżej 60. roku życia, kto ma stwierdzone zakażenie koronawirusem, będzie mógł być przebadany przez lekarza POZ w ciągu 48 godzin od stwierdzenia zakażenia. Poinformował również, że do 7 dni skrócony zostanie okres przebywania na kwarantannie.

Premier poinformował również, że "dotychczasowa Rada Medyczna zmienia formułę funkcjonowania i zostaje przekształcona w Radę ds. walki z Covid-19". - Łączenie działań na styku spraw publicznych i ściśle medycznych nie jest łatwe, w związku z tym nowa rada będzie obejmowała także specjalistów z innych dziedzin, nie tylko z medycyny - napisał Morawiecki.

Podziękował również wszystkim osobom, które do tej pory doradzały rządowi. - Mam nadzieję, że piąta fala omikrona okaże się tą ostatnią. Zróbmy wszystko, żeby tak się stało - podkreślił. (PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ par/