- Na razie sytuacja jest opanowana, chodź trudna - tak na konferencji prasowej mówiła Wojewoda Ewa Leniart. W Rzeszowie odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego poświęcone walką z ASF.
Jak dotąd na Podkarpaciu odnotowano 11 przypadków ognisk ASF. Głównym źródłem tego wirusa są dziki, których liczba jest nadal duża, mimo regularnych odstrzałów. Jak jednak władze Podkarpacia zamierzają sobie poradzić z tym problemem ?

- Takimi działaniami są np. wygrodzenie dróg głównych traktów komunikacyjnych w naszym województwie. Stosujemy także różnego rodzaju rozwiązania ograniczające przemieszczanie się dzików – min. bariery zapachowe, jak również prowadzimy intensywne działania zmierzające do poszukiwania padłych dzików - mówiła na konferencji prasowej Wojewoda Ewa Leniart.

Z informacji Wojewody wynika także, że rolnicy na Podkarpaciu są zachęcani także do przestrzegania zasad bioasekuracji, ponieważ to właśnie w ten sposób wirus najczęściej przenosi się do gospodarstw domowych z lasów.

Do sytuacji odniósł się także lekarz weterynarii Janusz Ciołek. - W bieżącym roku stwierdziliśmy 188 przypadków wirusa ASF. Te przypadki rozlokowane są w powiatach lubaczowskim, przeworskim, jarosławskim, leżajskim, niżańskim i tarnobrzeskim. Jeżeli chodzi o występowanie ognisk – na ten moment jest ich w sumie 11 i dotyczą powiatów lubaczowskiego, przeworskiego i jarosławskiego - przekazał podczas konferencji.

Do tej pory 322 sztuk świń zostało zutylizowanych w ogniskach wirusa w powiatach lubaczowskim, przeworskim, jarosławskim, natomiast 522 z tzw. gospodarstw kontaktowych. Ponadto leśnicy w 2020 roku odnaleźli i zutylizowali ponad 500 padłych dzików.

Afrykański pomór świń to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.