- Walczymy o ocalenie każdego drzewa! - mówią Społeczni Strażnicy Drzew. Kolejna akcją Strażników jest obrona drzew przy ul. Dominikańskiej w Rzeszowie, gdzie developer zaplanował do wycinki kilkadziesiąt drzew.
Pewnie wielu z nas zastanawia się, jakie są szanse na ocalenia 41 drzew na skwerku przy ul. Dominikańskiej, które przeznaczone są do wycinki, w wyniku planowanej inwestycji, wnioskiem Pracowni Architektoniczne Studio O2, działającej w imieniu inwestora, która złożyła w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Rzeszów wniosek o ich wycięcie. Aktualnie sprawa jest w toku, a decyzja ma być pojęta do 22 września tego roku - czytamy na stronie wydarzenia promującego pikietę i zbiórkę podpisów. Działania aktywistów zmierzają do ocalenia największej ilości drzew.


Do Prezydenta Miasta złożyli petycję przeciw wycince wnioskowanych drzew. Dokument podpisało 137 podpisów okolicznych mieszkańców. Nadal zbieramy podpisy mieszkańców Rzeszowa na petycji online, jest to ostatni moment, by ją podpisać, zostanie zdjęta z Internetu 14.09.2020r., wydrukowana i złożona u Prezydenta Rzeszowa - apelują aktywiści. Aktualnie jest tam około 50 podpisów.

Aktywiści zawiązali społeczny komitet protestacyjny złożony z mieszkańców, powiadomili o swoich działaniach również Radę Osiedla Piastów. Czynione są starania, abyśmy byli stroną w sprawie decyzji związanych z tą inwestycją. Komitet reprezentujący mieszkańców zabiega o spotkanie z inwestorem, na którym zechce przedstawić inne rozwiązania architektoniczne (podziemny parking, rezygnację z drogi i parkingu wokół budynku, przesadzenia drzew w inne miejsce na działce inwestycyjnej lub w dogodne lokalizacje na terenie Osiedla Piastów.

Na dzień dzisiejszy trudno przewidzieć, jakie będą skutki tych działań. Spotykamy się jednak, informujemy i próbujemy szukać jakiś realnych rozwiązań, do czego zachęcamy wszystkich zainteresowanych losem tych i innych drzew w mieście. Nasz protest jest też przykładem, sygnałem dla władz, że mieszkańcy nie są obojętni wobec podejmowanych w ich imieniu decyzji i należy się liczyć z reakcją i potrzebami ludzi mieszających w Rzeszowie. - mówią Społeczni Strażnicy Drzew.

W niedzielę o 18.00 w miejscu planowanej inwestycji odbędzie się pikieta, którą portal rzeszow112.pl nada na żywo na naszym koncie społecznościowym: https://www.facebook.com/rzeszow112pl