Kiedy pomagamy Ukraińcom, to walczymy o polską niepodległość - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki, który wraz z rodziną wziął udział w marszu przeciwko agresji na Ukrainę. Najważniejsze, żeby zdać sobie sprawę z tego, że oni tam walczą również dla nas i za nas - podkreślał.
Premier Mateusz Morawiecki wraz z małżonką i dziećmi uczestniczył w sobotę w marszu przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę, odbywającym się pod hasłem "Matki wołają: przestańcie strzelać do dzieci". Protest zorganizowany został przez kluby "Gazety Polskiej".

W trakcie marszu premier podkreślał w rozmowie z TVP Info, jak ważna jest obecność w tym wydarzeniu. "Ważne, żeby mieć teraz Ukrainę w naszych sercach" - podkreślał. "Najważniejsze jest to, żeby zdać sobie sprawę z tego, że oni tam walczą również dla nas i za nas, bo nie wiemy dokładnie, jak się los potoczy" - mówił. "Machina wojenna Rosji ruszyła i dziś na wszystkich frontach zachodnioeuropejskich, kiedy walczymy o jak najbardziej surowe sankcje, aby podmyć fundamenty tej machiny wojennej, walczymy o polską niepodległość" - wyjaśnił.

"Kiedy pomagamy Ukraińcom, walczymy o polską niepodległość. Kiedy staramy się wszelkimi środkami i sposobami ze wszystkich sił wspierać Ukraińców w ich walce, to także walczymy o polską suwerenność i niepodległość" - dodał.

Pytany, jakie emocje towarzyszyły mu podczas marszu, premier przyznał, że "przede wszystkim ogromny smutek, z powodu tego, co się dzieje na Ukrainie". "Ale także wiara w to, że wola walki i wola zwycięstwa ostatecznie okaże się rozstrzygająca. Wierzę w to głęboko, ponieważ widzę determinację, która jest potrzebna, żeby wywalczyć suwerenność - dodał.

Szef rządu zwracał również uwagę, że obecna sytuacja jest "niezwykle groźna i my, Polacy, musimy sobie zdać z tego sprawę". "Musimy wiedzieć też, że przed nami jest okres trudny, okres - być może - wyrzeczeń, który będzie oznaczał dla Polski inny czas i warto, żeby wszyscy sobie z tego zdali sprawę" - zaznaczył. Premier dziękował również wszystkim, którzy wzięli udział w sobotnim marszu.

Licznie uczestniczący w marszu warszawiacy oraz uchodźcy z Ukrainy po godz. 14.00 wyruszyli z Placu Trzech Krzyży i przeszli pod ambasadę Federacji Rosyjskiej.

W wydarzeniu wzięli udział także marszałek Sejmu Elżbieta Witek, ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, szef KPRM Michał Dworczyk oraz posłowie PiS Joanna Lichocka i Jan Mosiński. (PAP)

dka/ mhr/

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.