Kolejne 33 organizacje pozarządowe odebrały umowy, na mocy których będą współpracować z miastem. Rzeszów wesprze je kwotą prawie pół miliona złotych.
Współpraca z organizacjami pozarządowymi to jeden z priorytetów polityki prezydenta Konrada Fijołka. Jego zdaniem budowa społeczeństwa obywatelskiego powinna być istotna dla każdego, nowoczesnego miasta.

- To bardzo cenne, że państwa organizacje tak mocno angażują się w pomoc i działanie na rzecz naszych wspaniałych mieszkańców. Działacie w różnych sferach, każda jest niezwykle ważna, każda pozwala budować społeczeństwo wrażliwe, serdeczne, gotowe do pomocy drugiemu człowiekowi. To ogromne serce i gotowość do pomocy było widać chociażby ostatnio, kiedy rzeszowianie tak tłumnie i chętnie ruszyli do pomocy Ukraińcom uciekającym przed wojną - mówił Konrad Fijołek podczas spotkania z przedstawicielami NGO-sów.

Podkreślił, że różnorodność działań, jakie prowadzą organizacje jest niezwykle cenna. - Działacie na różnych polach, a takie spotkanie jak dzisiaj jest znakomitą okazją do wymiany doświadczeń. Jestem pewien, że razem możemy zrobić jeszcze więcej, a tych pól do zagospodarowania jest z pewnością jeszcze mnóstwo. I bardzo liczę, że wspólnie zrobimy dla naszych mieszkańców jeszcze więcej. Postaramy się wspomagać waszą działalność jeszcze mocniej, dokładać jeszcze więcej pieniędzy w dziedzinie sportu, kultury, społecznej. Chcemy być waszym partnerem w różnego rodzaju projektach, dobrze nam się z państwem współpracuje - przekonywał prezydent Fijołek.

Wartość wręczonych dzisiaj 43 umów dla 33 podmiotów to ponad 470 tysięcy złotych. Halina Lubera, z Rzeszowskiego Klubu Amazonka podkreśla, że wsparcie miasta jest bardzo ważne dla jego działalności.

- Jesteśmy grupą wsparcia dla kobiet z nowotworem piersi, zrzeszamy około 100 pań w wieku od 28 do 85 lat. Nasze działanie to głównie wspieranie pań w rekonwalescencji, rehabilitacji i dalszym życiu oraz integracja - mówi Halina Lubera.

Jej organizacja otrzymała pieniądze na program działań na rzecz zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, a w szczególności schorzeniom sercowo-naczyniowym, nowotworowym i cukrzycy oraz na rehabilitację i wsparcie psychologiczne dla podopiecznych.

Ryszard Cebula, prezes Podkarpackiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych zwrócił uwagę, że jego organizacja zrzesza około 3000 osób, a dzięki wsparciu miasta oraz PFRON-u i ludzi dobrej woli może znacznie więcej.

- Nie tylko podbijamy legitymacje, ale organizujemy m.in. świetne zajęcia rehabilitacyjne, językowe, taneczne, szkolenia oraz sesje wyjazdowe - mówi prezes Cebula.

Łącznie w tym roku umów pomiędzy miastem a organizacjami pozarządowymi jest już 108, a Rzeszów na ten cel przeznaczył w sumie ponad 1,6 mln zł. Jak podkreśla Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, pozwoli to jeszcze bardziej wzbogacić ofertę działań na rzecz mieszkańców.

- 108 różnych umów, to 108 różnych aktywności. Dziękuję za ponadprzeciętne państwa zaangażowanie w pracę na rzecz ich realizacji. A szczególnie ostatnio, na rzecz potrzebujących, którzy do nas dotarli z Ukrainy. Dzięki państwa ofiarności nigdy nie brakowało na dworcu środków czystości, żywności i wolontariuszy. W mieście mamy bardzo dużo potrzebujących, niekoniecznie liczących na wsparcie materialne. Są osoby, które chcą, aby z nimi usiąść, posłuchać, przytulić, porozmawiać. Dziękuję, że nam w tym pomagacie - powiedziała Krystyna Stachowska.

Z zadań dofinansowanych przez Gminę Miasto Rzeszów, na które umowy wręczono dzisiaj, skorzysta ponad 10 tys. uczestników.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.