W tym roku w Rzeszowie zmodyfikowane zostały zasady pielęgnacji terenów zielonych. Trawa po skoszeniu będzie miała wysokość ok. 5 cm, co pozwoli m.in. zabezpieczyć tereny przed nadmiernym wysychaniem.
Do rzeszowskiego ratusza a także do Zarządu Zieleni Miejskiej dociera sporo sygnałów i pytań dotyczących częstotliwości koszenia miejskich terenów zielonych. Dlatego też wyjaśniamy, że w tym roku zmodyfikowaliśmy zasady ich pielęgnacji. Ta zmiana wynika przede wszystkim ze zmian klimatycznych, które wszyscy zaczynamy odczuwać - wyższe temperatury, mniejsze zasoby wody.

Na te problemy zwracają uwagę naukowcy. Warto tu przypomnieć opublikowany na stronie internetowej Apel naukowców: Sorry, nie taki mamy klimat apel 100 polskich naukowców skierowany do polityków, przedsiębiorców i wszystkich obywateli.

- Wszyscy mamy wkład w zmianę klimatu, więc wszyscy podejmijmy wysiłek, by ją spowolnić. Nie mamy drugiej planety - musimy uratować tę jedną - czytamy w apelu opublikowanym z okazji Dnia Ziemi.

Cytowany przez WWF prof. dr hab. Szymon Malinowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Nauki o Klimacie mówi: "Zmiana klimatu jest największym wyzwaniem, z którym musimy się zmierzyć. Podjęcie odpowiedzialnych i celowych działań a przy tym zaangażowanie jak największej grupy osób jest jedyną drogą, jeśli chcemy powstrzymać najgorsze scenariusze kryzysu klimatycznego (…)".

Dlatego też w Rzeszowie, w tym roku przybędzie ponad 1,3 tys. drzew i tysiące krzewów.

- Tworzymy nowe zielone miejsca odpoczynku i rekreacji na wielu osiedlach m.in. na Baranówce, Nowym Mieście, Krakowskiej Południe, przy al. Sikorskiego, rewitalizujemy stare i kontynuujemy budowę nowych parków, zakładamy kolejne łąki kwietne. Zmieniliśmy także sposób koszenia miejskich terenów, by chronić je przed wysychaniem - informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.

plan parku kieszonkowego
fot. UM Rzeszowa

Nieużytki, których w Rzeszowie jest ok. 60 hektarów będą koszone do 3 razy do roku. Pierwsze koszenie terenów parków, zieleńców (180 ha), pasów drogowych (ok. 240 ha) rozpoczęło się w kwietniu i zakończy się w maju. W pierwszej kolejności koszone były tereny w centrum, następnie te na osiedlach.

Wyjaśnić należy, że koszone są przede wszystkim miejsca przy alejach spacerowych, placach zabaw, terenach rekreacyjnych, by zapewnić do nich dobry dostęp a także pasy drogowe - tutaj decydujące są względy bezpieczeństwa.

W parkach, na zieleńcach pozostawiane są czasowo niekoszone place, dzięki czemu przede wszystkim chronimy je przed wysychaniem. Należy też pamiętać, że kwitnące wiosną rośliny dają pożywienie i są schronieniem dla wielu owadów.

zieleniec
fot. Zarząd Zieleni Miejskiej

Kolejne koszenie terenów parków i zieleńców odbędzie się w czerwcu. Będzie to koszenie już pełne, jednak nie "do gołej" ziemi. Trawa po skoszeniu będzie miała wysokość ok. 5 cm, co pozwoli zabezpieczyć miejskie tereny przed nadmiernym wysychaniem.

Kolejne tegoroczne koszenia będą zlecane przez Zarząd Zieleni Miejskiej w miarę potrzeb. Stan miejskich trawników i zieleńców będzie regularnie sprawdzany przez Zarząd Zieleni Miejskiej.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.